" Nu komen we bij een interessant punt; 'dominant zijn is niet jouw beweegreden'. Maar weet jouw hond dat ook?
Ik haal dan even Suzanna Clothiers definitie van dominantie aan; Dominantie is eenvoudig het vermogen om invloed uit te oefenen op anderen, ofwel door maatschappelijke overeenstemming, onderhandelen, intimidatie of ronduit door macht.
Op het moment dat jij bepaalt waar je hond heen gaat, ben jij dominant. En ik denk dat een hond dat ook zo ervaart. Die zitten daar ook niet zo mee, hebben heel die morele lading die er soms aan lijkt te hangen niet zo. Ik bedoelde het overigens prikkelend, ik mag graag prikkelend discussieren. Tja, ben nu eenmaal een dominante bitch


die graag uitdaagt....
"
Nee joh,dan ben je toch niet meteen een bitch haha,als je het maar echt zo(aardig)bedoelt 
Even het dik gedrukte...Dominant betekend overheersend,misschien pik ik het veel negatiever op dan jij.Of neem ik deze woorden heel serieus,neem ik het aan zoals ze geschreven zijn als je het op zoekt qua betekenissen (en het komt overeen met wat de intenties waren hoe de Dominantie Theorie uitgevoerd moest worden).
Net als jij weet ik niet precies wat mijn hond denkt op het moment dat we de kant op lopen die ik kies.Maar wij communiceren wel onderweg met elkaar.
Zij gaat weleens stil staan,kijkt duidelijk een kant op (neus steekt DIE ---> kant op
) ,kijkt mij dan aan of ik wel zie (en dát ik zie)wat zij staat te communiceren,dan zeg ik 'Hmm nee vandaag niet,geen zin om die kant op te gaan of we hebben geen tijd' of ik zeg 'Wil je die kant op? Ja loop maar dan'.
Ik vind het mooi dat het zo is gegroeid,dat ik haar taal en bedoelingen begrijp en ook van haar kan accepteren,net zoals zij mijn taal is gaan begrijpen en ook accepteert.
Als zij mij op iets wijst,dan zie ik daar absoluut geen dominante handeling in,ik zie een dier met ook een eigen stel hersenen,die ook weleens iets te willen heeft,net als ik.
Nu is het geval dat we in mijn mensen-wereld leven,dus veel zal gaan zoals mijn leven loopt.Ik moet zeggen,dat ik in de jaren dat zij bij mij is ,ik het zelfs zonde ben gaan vinden om een hond te hebben in een drukke stad,een land waar niet veel mag of kan,er veel voorbij wordt gegaan aan de dieren(denk aan het drukke en overvolle Den haag,stoepjes waar iedereen op moet lopen omdat alles zo is ingericht(ja haha wisten de mensen veel over hondentaal vroeger toen ze het hele land vol knalde met stoepjes en asfalt) ,honden maar op beperkte en vaak vreemde plekken los mogen lopen -direct naast een fietspad met daarnaast direct een drukke weg-,denk aan parken waar je los mag lopen maar de paden zo krap zijn er geen uitwijk mogelijkheden zijn voor honden om conflict vermijdend te kunnen communiceren).
Dat ik een hond heb gekozen en wilde,een echt dier om mee te leven en te verzorgen,wil niet zeggen (voor mij en mijn hond) dat zij 'te dom zou zijn om zelf te kunnen poepen' (past er mooi bij deze gezegde).Ik weet wel voor 1000% zeker dat als ik haar op straat zou achter laten of in een bos,dat zij dan echt wel aan haar eten en activiteiten komt,weet ook zeker dat als ik haar verlaat dat een hond die zo lang aan je gehecht is wel heel veel verdriet zou mee maken,maar mijn voorbeeld is meer bedoelt om even beeldend te maken dat een dier/hond gewoon zonder ons ook voor zichzelf zorgen.En dat geldt in mijn ogen voor alle dieren,ze kunnen alles eigenlijk al zelf,ze hoeven niks van ons te leren,want ze kunnen alles al,instinct.
Daar wil ik respect voor hebben voor haar dier-zijn ,daar moet ik zelfs respect voor hebben van mijzelf!
Wat ik me vandaag wel realiseer is dat wij woorden koppelen aan gedrag van een hond.
En wij dol zijn op macht spelletjes als mens.Ik las ook ergens terug dat begin 1900 de honden ook vooral militair werden getraind,om bijvoorbeeld het graven van een hond (heerlijk natuurlijk gedrag) te stoppen ,de kuil vol met water gooien en de hond er met zijn kop in stoppen totdat hij bijna/net niet verdronk.En dan een halve eeuw(grof genomen) later kwam de Dominantietheorie,met ook vooral alleen maar hele negatieve conclusies,wolven en dan ook de honden wilden macht,de wolf die het hardste van zich afbeet stond bovenaan dus moesten wij mensen dat na doen bij de honden, heel veel onderdrukken,hard zijn,de baas zijn,want dat wilde volgens ons menselijke observaties de wolven (en dan ook maar meteen de honden) ook.
WIJ mensen denken in termen van macht,de baas willen zijn,en dat stukje van ons mensenbrein schrijven we toe aan gestreste wolven en honden gedrag,het wordt gezien als macht willen hebben.
Honden en andere dieren leven op hun instincten,ze kennen en voelen wel dezelfde emoties als ons,maar denken niet verder door.Ze reageren primair,zuiver.
Als je het snapt,goed kan lezen dan zie je het gebeuren en kun je er op anticiperen als mens,daarom vind ik het belangrijk om geen macht-gerichte 'spelletjes' op mijn hond te projecteren die ooit door een mensenbrein bedacht zijn.
Tuurlijk zijn de Kalmerende Signalen ook door mensen ogen vertaald.Het verschil vind ik dan wel ,in vergelijking met de Dominantie theorie,dat er bij KS een grote groep honden (zoals die van jouw en mij) zijn geobserveerd voor 2 jaar lang met een grote groep gedragsdeskundige.
En zij zagen heel wat anders in hetzelfde gedrag van onze huishond.Die wilde geen ruzie,was aan het communiceren,was conflict vermijdend bezig ,loopt liever weg van een gestreste situatie (als deze de kans krijgt)en naar mijn gevoel werd deze communicatie goed opgepikt.
Het is ook wat ik terug zie in mijn hond en in andere honden.