"
leuk artikel, maar olfactory awareness is iets essentieel anders dan animal awareness. geurinformatie speelt zeker een rol bij leerprocessen - immers, het is een sensorische stimulus - maar er zijn een boel andere minstens zo belangrijke factoren die meespelen. dus ook bij het niet beperken van geurcommunicatie kan een hond prima leren dat hij langs de zijlijn staat geparkeerd, en zonder voor ons waarneembaar op interacties in hoeft te gaan "
Jij kent het hele artikel Joop? Lijkt me leuk daar eens inhoudelijk over te spreken namelijk.
Voor indirect bewijs van bewustzijnsvormen bij honden, zie het artikel:
http://familydogproject.elte.hu/Pdf/publikaciok/2013/FugazzaM2013.pdf
Deferred imitation, is in de psychologie genomen als een zeer sterk bewijs voor een bewustzijnsvorm, zonder hierin de neurologie rechtstreeks te bestuderen. Voor een ander leuk stuk over animal awareness. Er zijn talloze andere papers over hetzelfde onderwerp, maar het voert te ver die hier allemaal te vermelden.
Waar het zich mij in deze om ging, is dat geur prikkels tot complexe hersenactiviteit kunnen leiden. Voor dieren die een geweldige lichamelijke controle hebben over hun geurencommunicatie is het dus doelgericht inzetbaar binnen de communicatie met, in ieder geval, soortgenoten.
In dat licht blijf ik dus de vraag stellen, is het niet voeren van de direct fysieke interactie (spel) voor een hond gelijk als "je niet bemoeien met" de interactie op een "meta" niveau? En zo nee (en dat ben ik geneigd te denken) wat leert een hond dan eigenlijk, aan de zijlijn?