- Wat is het karakter? (Dit verschilt natuurlijk per hond, maar een beetje globaal)
Het zijn vrolijke, aanhankelijke honden die het heerlijk vinden om bij het gezin te zijn. Het zijn qua karakter absoluut geen weglopers (al hebben ze wel een lichte jachtinstinct), maar het zijn zeker geen robots. Ik heb het idee dat het karakter van een Golden toch wel eens onderschat wordt.
Natuurlijk zijn het grote sullen en schatten van honden, maar het zijn wel honden. Vooral mijn oudste hond heeft een duidelijke eigen wil. Mevrouw bepaalt waar zij zelf zin in heeft en het is dan aan mij om een creatieve oplossing te bedenken zodat ze doet wat ik wil. Het zijn ook nog eens hele intelligente honden, dus een trucje wat de eerste keer werkte hoeft de tweede keer niet meer te werken. Houdt je bezig. ;)
- Hoeveel beweging hebben ze nodig? Dus gemiddeld of echt veel?
Net als iedere hond verlangen ze wel een wandeling van 1 - 2 uur per dag, liefst waar ze ook bij los kunnen lopen. Het zijn van origine jachthonden, dus behalve beweging hebben ze ook mentale stimulans nodig. Ik wandel sowieso iedere dag 1,5 uur en rijd dan drie keer in de week naar een losloopgebied waar we 2 - 3 uur trainen. Ook gaan ze 1x in de week samen met mijn vader hardlopen en puzzelen we nog tussendoor of leer ik ze trucjes aan.
Het is belangrijk om ze op meerdere vlakken bezig te houden en uit te dagen, anders gaan ze zich vervelen. Ook hebben ze de neiging om dik te worden, dus dat maakt bewegen ook nog eens extra belangrijk.
Naar de hondenschool gaan of een andere sport volgen is dus zeker aan te bevelen. Behalve dat het ontzettend leuk is om te doen, geeft het de hond ook de nodige mentale stimulans en een "taak". Mijn persoonlijke favoriet is jachttraining, maar ik weet ook genoeg Goldens die actief zijn in de gehoorzaamheid, behendigheid, hoopers of speuren. Veelzijdige honden dus!
- Is het moeilijk om aan een pup te komen? Het is natuurlijk een geliefd ras.
Ja en nee. Iedere handelaar verkoopt Golden puppy's op de hoek van de straat, helaas. Ook als je een goed gefokte pup wil vanuit de rasvereniging heb je best kans dat je snel een nest vindt, zeker als je veel verschillende fokkers aan schrijft en op meerdere wachtlijsten gaat staan.
Mijn persoonlijke advies zou echter zijn om van te voren al op zoek te gaan naar een fokker, waarbij de werkwijze en het type hond wat zij fokken jou ook echt aanspreekt. De fokker legt de basis van jouw maatje voor (hopelijk) de komende 12 - 15 jaar. Dat moet goed gebeuren en passen bij de manier waar jullie je in kunnen vinden. Iedere fokker is anders.
Dingen om over na te denken zijn dus wat voor soort bouw/type/kleur je zoekt bij een Golden, wat jullie qua karakter ongeveer verwachten en of de ouderdieren daar bij aan sluiten, wat de fokker doet voor socialisatie en opvoeding en hoe jullie daar in staan en of dat op elkaar aan sluit en natuurlijk of jullie zelf brok/vers vlees gaan voeren en of jullie bijvoorbeeld voorstander zijn van titeren. Zo zijn er natuurlijk nog meer dingen, maar dit is even een verkort lijstje.
- Wat doen jullie voor hun vacht? Ze hebben natuurlijk prachtig lang haar.
Ik ben zelf fokker, dus heb mijzelf aangeleerd om mijn beide honden te trimmen. Ik trim ze ongeveer eens in de 12 weken, omdat ik er van houd dat ze er netjes en verzorgd bij lopen. Ook borstel ik ze om de week en poets ik iedere week hun tanden.
Mijn pupkopers raad ik aan om minimaal één keer per half jaar naar de trimmer te gaan, zodat de vacht netjes verzorgd blijft. Zelf vind ik eens in de drie - vier maanden mooier, maar de trimmer is toch een uitgave per keer (reken op 50,- - 90,- per keer, inclusief wassen en drogen). Maar minimaal 2x per jaar dus.