
https://www.hond-en-inzicht.shop/i/borsttuig-of-y-tuig-beiden-even-goed-zegt-recent-onderzoek
Ben benieuwd naar jullie reactie,
Mijn ervaring, y tuig, stapt ze makkelijk uit, maakt geen verschil in manier van lopen tov een borsttuig. Trekken maakt ook geen verschil,
Borsttuig zit wat verder achter elleboogstoot en minder ontsnappingspoging kans.
Al kan bij beide, in paniek de hond de voorpoten eruit wurmen,
Ikmheb het niet over die tuigen met extra riem net achter de ribben in de bovenbuik,
3 doggies 
Lang de nieuwe versie van j-k9 gehad en vorig jaar overgestapt op een Engels merk. Geeft meer bewegingsruimte, is comfortabeler en voordeel is dat maatvoering nauwkeuriger. De drie onderdelen kunnen in een andere maat samengesteld worden. Vb Ivoir heeft borst L, buik M en rug in XL. Dustin een andere combi. Met de eerste harnassen zat ik eigenlijk altijd tussen 2 maten.
additioneel fijn punt, één van de DA assistenten heeft training gevolgd om juiste maat op te nemen, alle onderdelen voorhanden, dus met meten en proberen zijn we tot de juiste samenstelling gekomen. Merk dat ze nog makkelijker bewegen, het schuurt niet, en het is veel lichter en luchtiger. Wat in de zomer ook aangenamer voor ze is.
Kam me voorstellen dat bij kleinere honden de criteria wellicht een beetje anders zijn. :-) ja, heb het artikel op de website gelezen. Dankjewel
Wilde bewust een tuig omdat Hovawart net als andere sennenhonden gevoeliger is voor larynx paralyse. Heb ik al met Henry gehad, dus extra alert.
wel kostbaar, heb ook eerst gespaard en gewacht tot ik nieuwe harnassen nodig had. Dustin heeft van 5 harnassen de borstband doorgeknaagd. Waarschijnlijk uit irritatie. Met de nieuwe tuigjes doet hij dit niet meer.

Dan zat de borstband zo laag of het y stuk zo laag dat de hond er met de bek bij kon. Wellicht niet goed passend dus.
Mijn foto wijst op mijn huidige kleine hond maar geloof me, ik heb honden in alle formaten gehad, behalve reuzen, en ook de diverse tuigen.
3 doggies 
klopt. Kleinere maat op grootste mogelijkheid te strak, volgende maat te groot...
Bij Ivoir wel beter, maar die is intussen natuurlijk volgroeid 

Eerlijk gezegd hoef ik geen merken en ervaringen van die tuigmerken, maar meer meningen, kan ik dit ondertzoek serieus nemen?
Heb ik net met veel moeite diki van een horsttuig, zonder problemen, overgezet naar een y tuig waar ze zich uitwerkt met een pootje,en dan lees ik dit,
Merken noemen is natuurlijk goed, maar zeg dan ook of het een y een h of een borsttuig is, aub.
3 doggies 
Ik heb het artikel nog niet gelezen, maar er zijn genoeg filmpjes die bewijzen dat er wel degelijk een verschil zit in hoe een hond met verschillende soorten tuigen loopt. Daar zou ik eerder op vertrouwen.
Daarnaast kan een y-tuig ook slecht zitten en als ik in mijn omgeving kijk is dat meestal ook het geval. Een slechtzittend y-tuig belemmerd net zo veel als een borsttuig.
Ik hou het zelf gewoon veilig. Flynn loopt bijna alleen maar met een halsband. Als hij trekt is het even vervelend, maar hij loopt meestal los of aan een lange lijn. Als een tuig niet nodig is gebruik ik het ook niet.

En dat weerspreekt dit uitgebreide en zeer recente onderzoek. Lastig. Dingenveranderen. Moet ik een onderzoek van eind 24 naast me neer leggen door filmpjes uit 2015...... lees het maar eens Penny.voor je oordeelt.
Ik ben het eens met je opmerking dat tujgen altijd goed passend moeten zijn, maar een borsttukg zou dus niet meer belemmeren dan een y tuig.
3 doggies 
Ik oordeel niet, ik geef alleen aan wat ik heb gezien. Buiten dit onderzoek zijn ook genoeg filmpjes te vinden en daar is mijn mening op gebasseerd. Het jaartal van die filmpjes vind ik niet van toepassing, het specifieke filmpje wat ik nu in mijn hoofd heb gebruikt tuigen van merken die op dit moment populair zijn.
Ik zou echt nooit een borsttuig gebruiken, ook niet als onderzoek bewijst dat het hetzelfde is.

Toegegeven heb ik maar heel kort door het onderzoek heen gescrold. Bij de opmerkingen helemaal onderaan het artikel staat:
"• Alle tuigjes zorgen voor belemmering in de gang van de hond. In meer of mindere mate afhankelijk van het ontwerp. Dus ook y-tuigjes belemmeren.
• Belangrijke factoren die een rol spelen in de beïnvloeding op de gang van de hond zijn de juiste maat van het tuig maar vooral de juiste afstelling door de eigenaar op zijn eigen, unieke, hond.
• Tuigjes hebben verschillende breedtes van banden (straps). Die breedte speelt waarschijnlijk ook een rol van betekenis in de belemmeringen van de hond."
Ik denk dat dat met name de punten zijn waarop het fout gaat met de y-tuigjes. Welzijnsgerichte opleidingen geven ook al aan dat niet alle y-tuigjes gelijk gemaakt zijn. Vaak zijn de banden, paddings en extra stof voor "comfort" zoals de grote driehoeken op de borst de factoren die y-tuigjes net zo belemmerend kunnen maken. Ook op de rug zie je vaak de brede stukken stof die dan net zo goed over de schouder zitten en beweging beperken. Ik blijf er dan ook bij dat een goed passend y-tuig het minst belemmerend zal zijn, maar dan moet je wel de juiste merken aanschaffen.
3 doggies 
Ook veel onderzoeken gelezen maar altijd wat gereserveerd wanneer deze van een commerciële organisatie zijn. Liever van orthopeden en gespecialiseerde DAs
daarna ervaringen van andere honden eigenaren. Ging mij ook niet zo zeer om het merk dan wel aangeven waar wij problemen ondervonden.
voor iedereen zijn er verschillende criteria. Wij lopen in een 120 000 ha groot gebied met veel wild. Alleen een riem zou te weinig zijn voor twee en slecht voor nek en rugwervels.
denk dat bewegingen, omstandigheden, soort hond je criteria bepalen. En veel tegenstrijdige onderzoeken. Baseer me liever op specialisten die kijken naar beweging in combinatie met functionaliteit. En dus comfort voor de hond.

Als toevoeging op mijn bovengenoemd punt. De onderzochte y-tuigen (Ruffwear, Halti) zijn geen tuigen die ik mijn hond aan zou trekken. By Ruffwear en Halti zijn beide de grote vlakken stof aanwezig waar ik het in mijn eerdere opmerking over heb. Iets wat ik echt als kwalitatief y-tuig zou aanduiden is niet meegenomen in het onderzoek. Jammer.
3 doggies Mijn grotere hond (16kg) verdroeg niets anders dan een borsttuig, ze ging altijd enorm dramatisch doen in Y-tuigen en dus had ik het maar opgegeven. Zij heeft de eerste 2,5 jaar van haar leven in borsttuigen gelopen, totdat ze last kreeg van haar schouder en ik haar tot haar grote spijt heb overgezet naar een Y-tuig. Inmiddels verdraagt ze die wel en is ze er meer aan gewend. Ik zie echt wel verschil tussen hoe ze loopt en haar passen afmaakt in een Y-tuig versus de borsttuigen die ze droeg. Zij is een héél gevoelige hond op gebied van toeters en bellen aan haar lijf, dus dat soort dingen zie je bij haar echt uitvergroot. Ik zeg niet dat ze mank liep met een borsttuig hoor, totaal niet, maar ze maakt haar passen beter af met het Y-tuig (en gewoon aan een halsband loopt ze het best, maar dat is niet altijd een optie voor ons). Ik vind het wel zonde want ik vond de borsttuigen zelf een stuk handiger en prettiger, maar uiteindelijk zitten die toch het meest in de weg, dus doen we het niet meer.
Mijn kleine hondje (4kg) wurmt zich trouwens ook continu met één poot uit elk Y-tuig, zij kon ook alleen maar borsttuigen dragen daardoor. Ik geloof dat zij er minder last van had, maar ze nam toch al van die kleine trippelpasjes. Inmiddels staat zij trouwens ook op een Y-tuig, maar dan juist wél eentje met zo'n extra band (een anti-ontsnappingstuig). Op de een of andere manier trekt ze daar tijdens het lopen namelijk niet haar poot doorheen en gaat het daarbij altijd goed. Het is echt dat of een borsttuig, anders trekt ze gewoon continu haar poot erdoor, dus dan maar de extra band, ook al hebben we hem voor het weglopen oid echt niet nodig.
3 doggies 
Ineke sorry. Zie nu dat ik geen type vermelding heb uitgevoerd. Y-tuig.
en niet van de merken die door Penny genoemd zijn. Weet ook niet of ik merken mag noemen. 
Banden zijn er in verschillende breedtes, daar hebben we ook nog naar gekeken. Te breed wordt het weer een harnas en te smal snijdt.
3 doggies 
Ruffwear ben ik sowieso geen fan meer van, niet alleen doordat de tuigen inderdaad een groot deel van de hond bedekken maar ook omdat de pasvorm van de meesten niet echt goed is. Dat zie je ook op de foto's op hun website. Een goed tuig hoort aan de voorkant op het borstbeen te zitten, op hun website is dat bij de meeste foto's niet het geval. Sommige lijken bijna ter hoogte van een halsband te zitten.
Ik ben zelf nu enorm fan van nonstop dogwear, alleen jammer dat die zo beperkt verstelbaar zijn. De vorm moet echt bij je hond passen, maar als het past past het ook heel goed.
AnnyX heeft ook een mooie vorm, maar daar heb ik slechte ervaringen mee. Mijn vorige hond Penny droeg hun safety tuig en kreeg flinke rugklachten op de plekken waar de banden samen komen.

Kortom, meer onderzoek nodig en ingesleten meningen zijn niet zomaar weg. Niets verkeerds mee. Diki gaat weer aan haar borsttuigje.
Het genoemde halti tuigje is een anti trektuig geloof ik en kwam als niet goed uit de bus.
Het onderzoek is gedeeld inderdaad door een verkoper......die vooral y tuigen verkoopt. Lijkt dus best onafhankelijk en onbevooroordeeld als hij nu de uitslag noemt, beide tuigen belemmeren evenveel.
Toch op het borstbeen? Lijkt mij juist heel gevoelig omdat het bot vlak onder de huid ligt en daar juist de meeste kracht dan opkomt?
Ik kwam er op omdat ik naar het Hunter divo tuigje keek.
3 doggies 
Dat zie je inderdaad bij heel veel van dat soort tuigen Penny. Wel interessant van die rugklachten bij de Anny-x. Heb je het dan over de punten op de ruggenwervel?
En ja inderdaad moet de ring van zo'n y-tuig op het borstbeen zitten. Juist omdat de weke delen in de nek snel beschadigd raken en het borstbeen veel meer kan hebben.
3 doggies 
Bij een borsttuig heben ze minder ruimte bij de schouders en vaak zit zo'n tuig te dicht achter de oksels, én ze ontsnappen er makkelijk uit denk ik. Daarom heb ik gekozen voor een y tuig![]()
Maargoed ik heb het niet getest dus mischien heb ik het wel helemaal mis
Ik denk eigenlijk dat het vooral aan het model ligt, want het y tuig dat ik eerst had zat ook te dicht achter de oksels.
3 doggies 
zie bijgaand. Ook al leer ik ze van pup af aan dat ze niet mogen trekken, ze lopen wel stevig door aan de lijn, ik gebruik alleen de ring op de rug, niet aan de voorkant. Moet je twee lijnen gebruiken. denk dat tekening voor zich spreekt. Kan natuurlijk ook de website vermelden, vind je alle informatie. Maar dan maak ik reclame..
je kunt met zoektermen harnas en perfect ook zelf even zoeken :-)


Die plaatjes ken ik, verschil halsband versus tuig.
Toch walst iedereen over het onderzoek heen. Zie de bronvermeldingen onderaan het onderzoek, het is geen onderzoek dat door het bedrijf is gedaan waar mijn link naar toe leidt.
3 doggies 
Klopt, die delen drukte hij haar op haar rugwervels. We weten dat het door het tuig kwam omdat ze op die plek nooit eerder last had. Ze had altijd last van haar onderrug, maar toen ik dat tuig ging gebruiken had ze opeens ook last van op die twee specifieke plekken.
Ze heeft toen een op maat gemaakt tuig gekregen en daarna nooit meer op die plekken last gehad. Het op maat gemaakte tuig was echt de beste aankoop die ik ooit had kunnen maken voor haar. Zodra Flynn goed uitgegroeid is gaat hij er ook één krijgen.
Misschien is het trouwens wel anders bij het normale tuig van AnnyX, daar heb ik nog geen ervaring mee. Penny droeg het safety harness.

Hier zie je eigenlijk al hoe het middelste punt in haar rug drukte
3 doggies 

Dit was haar op maat gemaakte tuig. Hij zit aan de voorkant wat laag en een beetje over haar schouders, maar dat kon niet anders. Haar bouw was zo raar dat dit echt de beste oplossing was.


Dit is het nonstop tuig wat Flynn nu draagt
3 doggies 
Oh ja, dat is wel heel duidelijk te zien Penny. Ik dacht dat die Anny- x tuigen beter verstelbaar waren. En ik zie wat je bedoelt dat het wat laag zit.

Dit is het type tuig dat Storm en Chester aanhebben. Vandaar ook mijn kritiek op het onderzoek. Dit is niet vergelijkbaar met de y-tuigen getest in het onderzoek. Op de foto's is ook al te zien dat schouderbladen etc vrij zijn, terwijl dat met de tuigen in het onderzoek niet het geval is. Daar alle y-tuigen mee vergelijkbaar stellen aan een tuig over de borst vind ik erg kort door de bocht. Ook waarom ik het niet voor de volle 100% serieus neem.
Zoek je iets op de HondenPage ? Vul dan hier jouw zoekwoorden in ?