Ik kan me voorstellen dat je hier vermoeid van wordt en weinig door slaapt. Is het jullie eerste hond? Dat vraag ik omdat wij nu voor het eerst een hond hebben(inmiddels 10 maanden), en wij ook erg die schemas probeerden vast te houden. Maar dat ging eigenlijk ook niet zo goed. Na wat aanklooien hebben we, net als jullie, hier ook om hulp gevraagd.
Wat bij ons goed werkte:
- schema's loslaten. Is al gezegd maar werkt echt veel relaxter (al duurt het even)
- ruime bench, hadden we vanaf het begin. Hij kon daarin ook echt zich gaan verliggen en omdraaien en wat lopen, met name toen hij nog zo klein was dan. Het advies om de ruimte zo klein te maken dat de hond alleen kan liggen zodat hij niet piept en plast hebben we genegeerd. Als je het deurtje dicht doet met een ruime bench, ja dan kan het zijn dat ie daar eens zijn behoefte doet. Maarja hij kan ook niet anders, want hij is ook nog te jong om het op te houden en je ontneemt hem de kans om het ergens anders te doen.
- bench open laten. Dat was eerst heel spannend en ook vermoeiend want hij bleef dan ook wel veel langer wakker en was bij vlagen ook heel druk en happerig. Maar ik heb achteraf geleerd dat dat er toch een beetje bij hoort die puppy-energie-aanvallen, dat moet ook wel mogen denk ik. En het heeft uiteindelijk echt goed gewerkt. Nu gaat hij snachts en overdag alsnog daar uit zichzelf liggen. Maar als het te warm wordt dan zoekt ie een ander plekje op de koele vloer.
-ren inzetten. Deze tip kregen we ook. Soms moet je even je handen vrij hebben maar als je bovenstaande twee tips uitvoert dan is dat lastig omdat je dan toch je pup goed in de gaten moet houden. Door met een ren een deel van de kamer af te zetten waar de pup geen kwaad kan heb je je handen even vrij. Geef hem iets te spelen/knagen en doe je ding. Dit was voor ons echt super helpend. We hebben de bench eraan vast gezet zodat hij ook daarin zich kon terug trekken. Was ik weer beschikbaar dan zette ik het ren aan de kant.
- voldoende ondernemen, en dan met name samen. Lekker lang buiten zijn, mag echt wel wat langer dan die paar minuutjes lopen wat overal 'officieel' aangegeven wordt. Je hoeft niet altijd te lopen, je kunt ook een grasveldje al snuffelend overgaan, of een bankje zoeken en lekker mensen of eendjes o.i.d. kijken. Of ga naar socialisatie plekjes toe, ook na de voorgeschreven socialisatie periode, om te blijven herhalen en oefenen waar je pup (positief) kennis mee heeft gemaakt. Nieuwe plekjes samen ontdekken, kan ook gewoon in de wijk. Samen karton scheuren of takken breken, op zoek naar brokjes tussen de bladeren... Wat onze hond ook echt helemaal fantastisch vond was zijn maaltijd uit een oude spijkerbroek moeten vissen. Dus dan stopte ik de brokje in de zakken/pijpen etc. Broek op de grond en aan de slag, echt leuk! Je hoeft echt niet elke dag de hele dag vol te stoppen dat is ook niet goed maar een Friese Stabij is ook redelijk actief toch? Misschien heeft ie gewoon zin in uitdaging en actie! En misschien als je overdag wat meer onderneemt dat dan die nachtrust ook al wat beter gaat (met de nodige plaspauzes uiteraard, dat kan best nog even duren) Mar ik weet natuurlijk niet wat jullie nu zoal doen.
Het resultaat: een puberhond (nu ruim 10 maanden) die in huis echt heel rustig is, overal neerploft en bijna de hele dag slaapt(luilak). In zijn bench, op de grond, aan mijn voeten, op de zitzak, op de bank of eronder(ja dat past nog nét), noem maar op. Ik laat hem lekker zn gang gaan en stuur alleen nog bij als hij slopend gedrag gaat vertonen. De rest regelt hij eigenlijk zelf binnen de grenzen die we hebben opgebouwd samen.
Zelf in slaap vallen buiten de bench ging denk ik ongeveer twee weken nadat we hier om hulp hebben gevraagd al stukken beter. Om mezelf een beetje tegemoet te komen deed ik hem standaard 1x per dag even(een uurtje ongeveer) in het ren+de bench, om dan zelf even een uurtje niet te hoeven op letten. Maar dat komt ook mede door mijn thuissituatie toen, maar dat is dus wel een optie als het je veel energie kost zon pup. Je zou ook de tip die hierboven ook als is gegeven kunnen doen: pup aan de lijn, dat is ook een mooie optie.
Zelf zou ik inderdaad ook zoals al gezegd is een paar nachten bij de pup beneden gaan slapen en er dan uit als hij piept. Onze hond piept nooit en heeft ie nooit gedaan dus ik ging er altijd al uit als hij echt rechtop ging zitten of een beetje ging rond lopen/rommelen. Gelukkig ben ik een lichte slaper ;) dat was de eerste nachten echt heel vaak maar al snel was 1 of 2 keer voldoende. Na een ruime week ben ik in de gang gaan liggen, dus uit zicht maar wel dichtbij, dat ging prima. Dus toen ben ik naar boven verhuist. Pas toen heb ik een wekker gezet voor 2x per nacht omdat ik hem anders niet hoorde. Wat Klara zegt is ook een goeie: slaap om en om beneden! Bij de pup slapen(of de pup bij jullie) hoeft echt niet zn hele leven als je dat niet wilt. Maar is wel goed nu aan het begin om wat vertrouwen op te bouwen dat hij niet alleen is. En dat kost best even wat tijd.
Oh ja en dat bijten... Tja dat viel mij ook even flink tegen, ik dacht soms echt dat onze pup helemaal gek werd en dat wij volledig iets verkeerd met hem deden. Iedereen om ons heen vond het ook een stuiterbal en een flinke bijter (inclusief de dierenarts en hondentrainer) maar het is echt overgegaan. De eerste periode heb ik voor mezelf maar gewoon extra hoge en dikke sokken aangedaan zodat ik wel gewoon normaal door huis kon lopen. We hebben best een beetje gezocht naar wat voor ons werkte om de bijtrem goed aan te leren en wat nou uiteindelijk de best aanpak was voor ons weet ik nog steeds niet haha. Maar het is gelukt!
Zet hem op, het komt echt goed. Probeer beetje rust in te bouwen voor jullie zelf en de pup maar laat de schema's(en dus ook hoeveel de pup zou moeten slapen) echt maar wat meer los. Als hij rustig ergens ligt te knagen is dat ook verwerkingstijd voor hem. Zoals ik het eerste stukje lees van je post gaat het eigenlijk super goed met de pup. Hij is ook nog super jong he, 12 weekjes is echt nog piepjong. Geef het de tijd. En vraag hier ook gerust verder om hulp of schrijf even lekker alles van je af! Good luck! 