Het is goed mogelijk dat het verdunningsgen generaties lang is doorgegeven zonder dat er honden met een verdunningskleur werden geboren. In andere verwante rassen zoals de Newfoundlander en de Chesapeake bay retriever komt het verdunningsgen ook voor, dus zo vergezocht is het niet dat de Labrador ook het verdunningsgen van oorsprong bij zich droeg.
Voor de goede orde, een paar decennia terug was er dezelfde hetze over de bruine kleur bij Labradors. Dat zou ook van kruisingen komen en die honden waren 'niet echte Labradors'. Inmiddels ook gewoon een geaccepteerde kleur, en terecht, want bruin komt bij andere verwante rassen ook voor, zoals de Newfoundlander en de Flatcoat. Zo zal het met de verdunde kleuren vast ook gaan, als de kleur maar populair wordt en er gestreden wordt voor erkenning.
En al zou het zo zijn dat de verdunningskleur bij Weimaraners vandaan komt (wat NIET is bewezen) dan is die kruising zo lang geleden gebeurd dat het nu totaal niet meer relevant is. Het percentage Weimaraner zou nu dan 0.0000000000001% zijn.
Een onderzoek door de Amerikaanse Kennel Club (AKC) naar de raszuiverheid en afstamming van verdunde Labradors kwam dan ook tot de conclusie dat de honden raszuiver zijn. Daarom worden de verdunde Labradors daar gewoon geregistreerd. Op de stamboom komt dan bij de kleur 'chocolate' (bruin) te staan, omdat de honden genetisch bruin zijn.*
Het verdunningsgen is inmiddels zo ver verspreid in het ras dat de kleur er gewoon bij hoort, of mensen dat nu leuk vinden of niet. Er zijn zelfs Amerikaanse show kampioenen die het verdunningsgen bij zich dragen.
*De kleuren van de Labrador komen neer op het volgende:
| |
ee (schakelt zwarte pigmenten uit in de vacht) |
EE/Ee + BB/Bb |
EE/Ee + bb |
| Geen verdunning: DD/Dd |
Geel |
Zwart |
Bruin |
| Verdunning: dd |
Champagne (nog steeds gele vachtkleur) |
Charcoal (verdund zwart) (*bij andere rassen ook wel blauw genoemd) |
Zilver (verdund bruin) (*bij andere rassen ook wel isabella/lilac/fawn/cinnamon genoemd) |