Dominantie ontkracht?

79 reacties · pagina 2 van 3

bassie

gewijzigd 20 oktober 2013, 22:10 3 doggies

Elke discussie over dominantie is zinloos als je het niet over hetzelfde hebt. Dan praat je volledig langs elkaar.

Voor mij (en voor vele wetenschappers) is het het volgende. Dit is van het blog van Roger Abrantes:

" Dominant behavior is a quantitative and quantifiable behavior displayed by an individual with the function of gaining or maintaining temporary access to a particular resource on a particular occasion, versus a particular opponent, without either party incurring injury. If any of the parties incur injury, then the behavior is aggressive and not dominant. Its quantitative characteristics range from slightly self-confident to overtly assertive.

Dominant behavior is situational, individual and resource related. One individual displaying dominant behavior in one specific situation does not necessarily show it on another occasion toward another individual, or toward the same individual in another situation.

Dominant behavior is particularly important for social animals that need to cohabit and cooperate to survive. Therefore, a social strategy evolved with the function of dealing with competition among mates, which caused the least disadvantages. "


Dus even simpel en in het kort, een manier om te laten zien dat je ies belangrijk vindt.

Doberkiki

20 oktober 2013, 22:20 3 doggies

heb nog niet gemerkt dat we langs elkaar heen spraken.

Lijkt me een variatie op het thema; zelfde lijn.

quote; zodra er een verwonding is, hebben we het over agressie, niet dominantie.

quote; dominantie is niet altijd getoond, het hangt van de situatie af, op het moment wat de hond wil.

quote; en een manier om samen te leven in groep, zonder de minste nevenwerkingen

bassie

20 oktober 2013, 22:27 3 doggies

" Lijkt me een variatie op het thema; zelfde lijn. "

Een variatie is dus niet hetzelfde. En volgens mij had jij het over onzekerheid en dat staat niet in mijn definitie. En ook over zelden direct zichtbaar en ook dat komt bij mij niet voor in de definitie. Dus ik zie meer dan een variatie.

Doberkiki

20 oktober 2013, 22:45 3 doggies

Jawel; want ze laten het zien (Engels is zo) zonder schade te berokkenen, en dat is dus de kracht van de dominante, zekere hond.
Wat een Engelstalige onder 'laten zien' verstaat, wil enkel zeggen dat de uitkomst er is zoals de hond het wou.

Onzekerheid komt niet terug in je definitie, omdat ik dat heb geplaatst onder de kop 'onechte dominantie'. Vanuit onzekerheid, 'dominant/agressief gedrag tonen.

en een variatie, heeft altijd dezelfde grondslag, enkel de tonen zijn anders.

De grootste variatie zou zijn, (volgens het artikel) dat dominantie situatie, persoonlijk en bron gebonden zou zijn.

Nu kan ik me geen oprecht dominante hond voorstellen die constant dominant is, dat zou voor het wezen veel te vermoeiend zijn, dus vind ik dat vrij logisch.

bassie

20 oktober 2013, 22:54 3 doggies

" Jawel; want ze laten het zien (Engels is zo) zonder schade te berokkenen, en dat is dus de kracht van de dominante, zekere hond.
Wat een Engelstalige onder 'laten zien' verstaat, wil enkel zeggen dat de uitkomst er is zoals de hond het wou. "

Ik ben bang dat je volledig langs me heen praat, want ik begrijp absoluut niet wat je hiermee wil zeggen. Overigens heb ik het in ieder geval nergens over een zekere hond gehad.

Rik

20 oktober 2013, 22:55 3 doggies

"

Helemaal met je eens, Frank! Heb je toevallig het boek 'de wijsheid van honden' ook gelezen? Dit jaar uitgekomen en er staan dezelfde feiten in die jij in je beginpost hebt opgenoemd. (ik moet hem trouwens nog kopen, maar heb hem al eens doorgebladerd) 

Op de quote hierboven: 

Ik snap wat je bedoelt en ik stoor me er weleens aan dat het op zo'n manier gebracht wordt. Wel denk ik dat er moeilijkheidsgraden zitten tussen rassen in verband met karaktereigenschappen, wat trouwens niet bepaald of een hond een goede beginnershond zou zijn--want dat hangt naar mijn mening helemaal af van de persoon die hem neemt. 

Ik denk dat je als beginner die een hond zoekt beter kan zoeken naar een juiste match met je eigen persoonlijkheid en je behoeftes dan dat je gaat kijken welke honden bekend staan als 'makkelijk' en honden vermijdt die bekend staan als 'moeilijk'. 

Een vlot persoon die zelfverzekerd en onverstoorbaar is, zal makkelijker met een zelfstandige, koppige of pittige hond om kunnen gaan dan iemand die wat besluiteloos, onzeker en snel prikkelbaar is. Die laatste persoon is waarschijnlijk beter af met een rustige, niet veeleisende en vergevingsgezinde hond. 

Die tweede persoon zou ik het niet aanraden, maar die eerste persoon zou naar mijn mening best een Mechelaar als eerste hond kunnen nemen. Ondanks dat Mechelaars nu niet bepaald bekend staan als fantastische beginnershond. Om maar een voorbeeld te noemen. "


Offtopic maar volledig akkoord en heerlijk om te lezen!
Wij hebben als beginners een kruising Mechelaar - Stafford geadopteerd en dit gaat heerlijk goed.
Het is een tophond (integenstelling tot de vooroordelen van velen)
Hij is inderdaad zeer actief maar ik ook. Soms ben ik zelfs TE actief, als je begrijpt wat ik bedoel.
Een prikkelgevoelige actieve hond kan je zelfs leren om als mens rustiger te zijn. :-)
Het was wel een vuurdoop, moet ik toegeven maar we hebben hem  nu een jaar en het gaat super!  :-)

grtjes

Doberkiki

20 oktober 2013, 23:00 3 doggies

Bassie; zeker in de zin van 'trefzeker'.

Als het een woordspelletje wordt ipv inhoudelijk 'het beeld van de hond' en welk gedrag ze laten zien om tot iets te komen (al is het hedonistisch), dan moet je een ander dominanter ;-) maatje zoeken.

en dat je me niet snapt..geen punt. is me eigen.

bassie

20 oktober 2013, 23:05 3 doggies

" Als het een woordspelletje wordt ipv inhoudelijk 'het beeld van de hond' en welk gedrag ze laten zien om tot iets te komen (al is het hedonistisch), dan moet je een ander dominanter maatje zoeken "

Niets woordspelletje, maar dit was dus precies wat ik in mijn eerdere reactie aangaf. Dat wanneer je niet duidelijk maakt waar je het over hebt, dat dan discussie onmogelijk is. Geef dus een duidelijke definitie, zodat iedereen weet waar jij het over.

Doberkiki

20 oktober 2013, 23:13 3 doggies

Bassie; mijn definitie (die de mijne is) is iets korter dan jouw 3 alinea's.( mi duidelijk)
En ik heb een poging ondernomen, maar...

Hoe zit het met jouw definitie?

(een lap tekst telt niet, spreek je uit)



bassie

gewijzigd 20 oktober 2013, 23:55 3 doggies

Sinds wanneer is er een maximum lengte aan een definitie? Volgens mij is het belangrijkste dat het alles omvat waar het over gaat. Maar om je iets tegemoet te komen gaat het vooral om de eerste 2 alinea's. De 3e is puur ter verduidelijking.

Even een kleine toevoeging. De derde alinea kan natuurlijk niet helemaal weggelaten worden,waar het alleen maar om gaat is dat het roedelgenoten moeten zijn wil er sprake zijn van dominantie.

team Shadow

20 oktober 2013, 23:38 3 doggies

Ik heb mijn profielwerkstuk erover gehouden, en heb aardig wat tijd gestopt in alles uitpluizen. Dat los van mijn al gevormde mening.

Er wordt gezegd dat de dominantietheorie niet klopt omdat deze gebaseerd is op observaties van wolven in gevangenschap. Dat terwijl wolven van nature meestal in families leven en niet in groepen waarbij de individuen zomaar bij elkaar worden gezet. Daarbij kunnen de wolven bij confrontaties weg lopen, terwijl het toch conflict vermijdende dieren zijn. En natuurlijk is dat zo, en zullen wolven in de natuur heel anders samenleven dan in wolven in de natuur. Maar daarbij is het hele punt dat onze honden wel in gevangenschap leven, en dus zich absoluut niet gedragen zoals wolven in de natuur. Dit als zij zich hetzelfde zouden gedragen als wolven. Maar de gemiddelde huishond woont niet in een hondenroedel maar in een mensenroedel.

Verder ben ik van mening dat ''dominant'' gedrag vaak een hele andere aanleiding heeft dan dominantie. We beperken onze honden in hun lichaamstaal, waarbij er miscommunicaties ontstaan. Wij dwingen onze honden elkaar te ontmoeten of passeren. Wij reageren verkeerd op bepaalde situaties, door onwetendheid of onkunde. Wij falen er vaak in om onze honden goed te begeleiden en hun de juiste motivatie te geven het gedrag te laten zien wat wij willen zien. Door al deze redenen gaan honden met elkaar maar ook met ons een bepaalde confrontatie aan, die zij uit zichzelf vaak uit de weggaan zouden zijn. Of zij gaan zich misdragen doordat wij niet de juiste gevolgen aan bepaald gedrag koppelen. Honden zijn immers opportunisten.

Ik geloof wel degelijk dat er een bepaalde vorm van dominantie in honden zit. Maar vind dat dit aan het verkeerde gedrag gekoppeld wordt, terwijl onze manier van handelen en leven dit gedrag vaak uitlokt.

Yin, Yang & ik

gewijzigd 21 oktober 2013, 01:11 3 doggies

" Elke discussie over dominantie is zinloos als je het niet over hetzelfde hebt. Dan praat je volledig langs elkaar.

Voor mij (en voor vele wetenschappers) is het het volgende. Dit is van het blog van Roger Abrantes:


Dus even simpel en in het kort, een manier om te laten zien dat je ies belangrijk vindt. "


Zo zie ik het dus ook. 

Dominantie en agressie gaan wat mij betreft niet standaard hand in hand, integendeel. Hetzelfde wat betreft dominantie en onzekerheid......onzekerheid en angst agressie vaak wel maar staat wat mij betreft niet gelijk aan dominant gedrag uit onzekerheid. Dominantie/domineren is niet alleen voor de verhoudingsgewijs schaarse dominante (Alpha's) weggelegd maar zit in meer of mindere mate in iedere hond. 

Ik zie het hier vaak zat bij mijn eigen kerels, gewoon deel van hun taal. En ze komen er onderling prima over uit met hun totaal verschillende karakters en geen enkele Alpha (om het maar even zo te noemen).....verre van........

edit: taalfoutje, is al laat

Joop

21 oktober 2013, 10:21 3 doggies

" Elke discussie over dominantie is zinloos als je het niet over hetzelfde hebt. Dan praat je volledig langs elkaar.

Voor mij (en voor vele wetenschappers) is het het volgende. Dit is van het blog van Roger Abrantes:

"Dominant behavior is a quantitative and quantifiable behavior displayed by an individual with the function of gaining or maintaining temporary access to a particular resource on a particular occasion, versus a particular opponent, without either party incurring injury. If any of the parties incur injury, then the behavior is aggressive and not dominant. Its quantitative characteristics range from slightly self-confident to overtly assertive.

Dominant behavior is situational, individual and resource related. One individual displaying dominant behavior in one specific situation does not necessarily show it on another occasion toward another individual, or toward the same individual in another situation.

Dominant behavior is particularly important for social animals that need to cohabit and cooperate to survive. Therefore, a social strategy evolved with the function of dealing with competition among mates, which caused the least disadvantages."


Dus even simpel en in het kort, een manier om te laten zien dat je ies belangrijk vindt. "


wat jij hier ziet als "volledig langs elkaar praten" zie ik juist als de discussie ;-)
alle betrokken partijen discussieren over een onderwerp - in deze context: dominantie - maar verschillen over de invulling van die term. dat lijkt me verre van zinloos.

en op alle definities is wel iets aan te merken; taalkundig (en wetenschappelijk) bezien klopt ook deze definitie van dominantie niet. 

quantitative behavior ? wat wordt daar mee bedoeld dan? 

waarschijnlijk is er een kwantitatief model gebruikt bij de analyse van bepaald gedrag. zoals een kwantitatief ethogram. 

(voor  quantifiable behavior geldt eigenlijk hetzelfde - gedrag kan hoogstens bestaan uit een opeenvolging van kwantificeerbare handelingen)

je kunt dus hoogstens stellen dat je gedrag kwantitatief kunt analyseren, maar kwantitatief gedrag bestaat niet. althans, binnen de ethologie. binnen de wiskunde is het een ander verhaal O-)

bassie

21 oktober 2013, 10:52 3 doggies

" wat jij hier ziet als "volledig langs elkaar praten" zie ik juist als de discussie "

Dat ben ik niet met je eens. Hoe kun je een discussie hebben over iets waar je allemaal een andere definitie bij hebt zonder duidelijk te maken wat je definitie is. Dat lijkt mij essentieel. Dan praat je over andere dingen en dan heb je geen discussie. Dan praat je dus langs elkaar. Als ik weet waar de verschillen zitten in definitie kan ik pas een mening daar over vormen. Anders is het absoluut zinloos.

En over de definitie, daar hoef je het uiteraard niet mee eens te zijn. Ik heb alleen aangegeven dat ik het daar mee eens ben. Ik heb mijn definitie gegeven om duidelijk te maken wat ik daar onder versta om zo überhaupt een discussie mogelijk te maken. Jij weet overigens net zo goed als ik dat het gaat over meetbaar gedrag!

Frank schreef het onderwerp

21 oktober 2013, 11:01

Ik ben het hierover zeker wel eens met Joop. De titel van dit topic is suggestief en niet zonder reden. Ik maak meerdere keren het onderscheid tussen daadwerkelijk dominantie (onder de daarvoor gebruikte definitie) en de vergaarput dominantie waar heel veel naar wordt gewezen zonder dat er daadwerkelijk een dominantie in het spel is.

Het gaat dus juist over het feit dat een term pauzeloos verkeerd wordt gebruikt. Dat ligt niet aan de definitie (of hoe mensen die intepreteren), het gaat in mijn ogen om de ogen openen bij mensen je niet zomaar elke vorm van probleemgedrag kan archiveren onder dominantie. Veelal is er namelijk iets heel anders aan de hand.

Daarbij is de dominantietheorie weer een ander monster dan de feitelijke definitie van dominantie.

bassie

21 oktober 2013, 11:15 3 doggies

" het gaat in mijn ogen om de ogen openen bij mensen je niet zomaar elke vorm van probleemgedrag kan archiveren onder dominantie. "

Dat heeft volgens mij toch alles te maken met dat mensen niet weten wat dominantie dan wel is. En dan ontkom je er niet aan om te vertellen wat het is. Een definitie dus! Als je weet wat het is dan kun je ook heel eenvoudig duidelijk maken dat niet alle probleem gedrag dominantie is.

Joop

21 oktober 2013, 11:24 3 doggies

" Dat ben ik niet met je eens. Hoe kun je een discussie hebben over iets waar je allemaal een andere definitie bij hebt zonder duidelijk te maken wat je definitie is.  "


mee eens. maar dit is iets anders dan wat je net zei, namelijk " Elke discussie over dominantie is zinloos als je het niet over hetzelfde hebt."
juist de verschillen in mening van de betrokken partijen over het discussieonderwerp (dominantie) leiden (als het goed is) tot argumenten die verschillende standpunten onderbouwen.  ik zie dat (verschil in mening) juist als onderdeel van de discussie. je moet natuurlijk wel je standpunten toelichten (i.e. je definitie van dominantie geven)

" En over de definitie, daar hoef je het uiteraard niet mee eens te zijn. Ik heb alleen aangegeven dat ik het daar mee eens ben. Ik heb mijn definitie gegeven om duidelijk te maken wat ik daar onder versta om zo überhaupt een discussie mogelijk te maken. Jij weet overigens net zo goed als ik dat het gaat over meetbaar gedrag! 
"


voor meetbaar gedrag geldt hetzelfde ;-)
gedrag kan hoogstens worden gemeten in een kwantitatief analysemodel (in de ethologische zin, ik heb het niet over het gedrag van getallen) maar zal in feite altijd een serie van kwalitatieve kenmerken blijven. en die zijn, per definitie, niet meetbaar

en ja, ik ben nu aan het zeiken over details, want in feite is het een prima definitie, maar ik wil maar aandragen dat als je wil, je bij iedere definitie vraagtekens kunt zetten, want geen enkele definitie is 100% correct

Joop

21 oktober 2013, 11:29 3 doggies

" Dat heeft volgens mij toch alles te maken met dat mensen niet weten wat dominantie dan wel is. En dan ontkom je er niet aan om te vertellen wat het is. Een definitie dus! Als je weet wat het is dan kun je ook heel eenvoudig duidelijk maken dat niet alle probleem gedrag dominantie is. "


maar daar zijn we dus nog niet uit, want onze definities vind jij niet goed, en jouw definitie vind ik vervolgens ook niet kloppen O-)

100 meningen, 100 definities ;-)

Landseer ect

21 oktober 2013, 11:43 3 doggies

Ook al heeft een professor het mooiste/beste onderzoek gedaan van de hele wereld.
Het vermogen om het te vertalen naar de werkvloer is van misschien nog wel groter belang.

Kan iemand me even uitleggen of we er al uit zijn.?? O-)

Mir

gewijzigd 21 oktober 2013, 14:17 3 doggies

Hier kun je er ook veel over vinden. 
o.a. de mening van professionals:

http://www.doggo.nl/artikelen/hondengedrag/dominantiemodel.php

'simpel gezegd' denk ik meer dat een hond denkt vanuit de 'ik wil'-theorie. 
- ik wil nu lekker slapen
- ik wil nu achter dat interessants aan wat ik zie
- ik wil nu dat voertje... 

(En aan ons de kunst om dat in goede banen te leiden). 

Ik denk dat de 'dominantie' waar in veel gevallen over gesproken wordt (dus zogenaamde agressie?) inderdaad ook voortkomt uit angst en onzekerheid. 
Als een hond niet precies weet hoe hij met een situatie om moet gaan (en hij krijgt daar geen begeleiding in) kan hij bijten (dominant overkomen). De ene hond bijt nu eenmaal sneller dan een andere hond. 
Een hond heeft ook de keuze om te bevriezen of te vluchten, maar het ligt denk ik aan het karakter van de hond wat het in geval van onzekerheid zal doen. De ene hond is nu eenmaal wat stoerder dan de andere, of staat zijn mannetje wat beter. 

Dus ik denk dat dominant zeker een slechte woordkeuze is, wanneer men dat recht tegenover agressie zet.

bassie

21 oktober 2013, 12:00 3 doggies

" maar daar zijn we dus nog niet uit, want onze definities vind jij niet goed, en jouw definitie vind ik vervolgens ook niet kloppen "

Ik heb nog nergens mijn mening over een definitie gegeven. Behalve over die van mijzelf uiteraard :-)


" Het vermogen om het te vertalen naar de werkvloer is van misschien nog wel groter belang. "

Absoluut. Ik vertel(vertaal) het altijd als volgt:
Dominantie is een manier om aan een roedelgenoot duidelijk te maken dat je iets belangrijk vindt zonder agressie.

En nee, dit is niet compleet, maar voor de meeste mensen wel duidelijk.

Landseer ect

21 oktober 2013, 12:30 3 doggies

Kijk....daar hou ik van ;-)
Voor mij duidelijk genoeg....

Wakkere husky

21 oktober 2013, 13:16 3 doggies

Hoe noem je gedrag dan tussen twee honden waarbij de ene hond iets belangrijk vindt en het wel escaleert tot agressie? Ik bedoel, er kan toch een zekere mate van strijd aan vooraf gaan?

Voorbeeldje; Shadow is erg gesteld op zijn balletjes (de gele piepende dan, niet die eronder hangen, hoewel.. daar lijkt hij ook wel gesteld op O-) ). Nou claimt hij die en Spot doet dan een stapje terug. Met een blik, een gebaar een grom. Maar een heel enkele keer bij een speeltje geeft Spot niet toe en duikt Shadow erop om hem met een grom en een hap tot de orde te wijzen. Zolang er dan geen schade is, is het dominant gedrag? Maar als Spot een scheurtje in zijn oor eraan over houdt is het dat niet? Wat is het dan? Dan is het agressie maar die heeft dan toch ook met dominantie te maken?
Vervolgens, na zo'n akkefietje kan Shad echt gaan lopen 'patsen' balletje in zijn bek voor Spot langs lopen, neerleggen en uitdagen om het te komen pakken en zodra Spot aanstalten maakt het snel zelf weer pakken, in mijn ogen is dat dominant gedrag. Tegelijk is het ook klieren dat er bijna op gericht lijkt om agressie uit te lokken. 
Reden dat ik dit opschrijf: dominant werd teveel als etiket op agressie geplakt, nu hoor ik soms het omgekeerde dat dominant gedrag niets met agressie te maken heeft en dat 'de dominante hond altijd het conflict uit de weg zal gaan' en dat laatste geloof ik ook weer niet...

Joop

21 oktober 2013, 13:22 3 doggies

" Ik heb nog nergens mijn mening over een definitie gegeven. Behalve over die van mijzelf uiteraard    "


je hebt gelijk. ik ben niet zo scherp vandaag O-)

het lijkt wel politiek, proberen consensus te bereiken over de definitie van een term. poldermodel "dominantie". ik ga mijn dominante honden maar eens uitlaten ;-)

bassie

21 oktober 2013, 13:28 3 doggies

" Hoe noem je gedrag dan tussen twee honden waarbij de ene hond iets belangrijk vindt en het wel escaleert tot agressie? "

Als beide honden iets zo belangrijk vinden dat ze zelfs bereid zijn om daarvoor het gevecht aan te gaan dat kan natuurlijk. Op dat moment is het geen dominantie meer, maar agressie. Dominantie is geen agressie, maar dominantie kan wel uitmonden in agressie. Alleen heet het dan geen dominantie meer, maar agressie.

Sheltieduo_

21 oktober 2013, 13:34 3 doggies

Helemaal eens met de tekst!! 

Ik zeg altijd een hond moet naar je luisteren omdat hij je vertrouwd niet uit angst!

Doberkiki

21 oktober 2013, 13:52 3 doggies

Ik heb dus nog helemaal niks anders gezegd, maar ja, ik ben ook niet zo scherp vandaag. ;-)

Raakvlakken, kunnen we daar niet vanuit gaan?

Ik hou zo van consensus... :-)

Dominantie is voor mij nog altijd (het mag situatiegebonden zijn) een 'zachte' doch dwingende manier om te krijgen wat je wil.

Zodra de zachte manier niet werkt, dan kan een volgende stap ervan agressie zijn, in een ander geval...opgeven.(beide mislukte poging.)

Persoonlijkheidsgebonden, hormonaal, ras, sekse, leerachtergrond, socialisatie, gissen en missen.(positieve of negatieve bekrachtiging tijdens het opgroeien)

Mocht je al deze factoren in een formule kunnen gieten, dan kun je waarschijnlijk bepalen of een hond dominant of niet is en in welke mate.

Landseer ect

21 oktober 2013, 14:04 3 doggies

Maar als ik het goed begrijp moet je dan eerst vaststellen waarin de hond echt dominant is.
Voordat je de hond dominant kan noemen.
En dan nog kun je geen label plakken met  "dominant", maar dominant op dit of dat onderwerp.??

Voorbeeldje uit onze praktijk.

Onze asielzoekrt is erg euhm dominant op z'n eten, botjes. ed.
Daar mogen andere honden niet echt aan komen..
Onze teef zal het aan haar spreekwoordelijke kont roesten, al gaat hij biefstuk uit haar bak staan eten.
Op het moment dat onze reu de restjes uit haar bak komt likken, en zij op een meter of 2 afstand zit te kijken hoe ik de karnemelk pak komt ze in beweging.
Zonder 1 aarzeling loopt ze naar haar bak, en onze reu doet netjes 2 stappen achteruit, want zijn dominantie op karnemelk is een stuk minder dan op het echte vlees.(zeg ik dat goed.?)

Nu wil het wel eens gebeuren dat er nog een paar stukken vlees in haar bak liggen als ik er karnemelk in gooi.
(Soms doe ze al 2 passen achteruit, om de karnemelk alvast uit te nodigen)
Dan zou je zeggen dat onze reu niet opzij gaat, want het vlees ligt er nog in, wel in haar bak, maar toch.
Maar dan toch doet hij 2 stappen achteruit , om mij daarna heel zielig aan te gaan zitten kijken.

Voor mijn gevoel is onze landseer teef diegene die bepaald of de situatie zou kunnen ontploffen of niet.(zeker met onze adrenalinebom van een asielzoekrt)
Zij regisseert in heel veel gevallen de situatie achter de schermen.
Is zij dan dominant in het rustig houden van de verhoudingen.?
(Voor mijn gevoel dan de belangrijkste dominantie) 
Ze kan hem tijdens spel namelijk af en toe flink op z'n nummer zetten.
Terwijl onze asielzoekrt dus de boel bij elkaar gromt, tanden bloot, het kwijl tot achter z'n oren maar eigenlijk nooit bepaald wanneer het spel stopt.

^