kleuren >? mijn hond wel,

11 reacties

kunnen honden kleuren zien ?

ja mijn Bamse wel, met dr ogen dicht zei ze direct, willemijn ......paars.

en jullie honden ? welke kleuren kunnen zij onderscheiden, bijvoorbeeld dat ze een bepaald kleur speeltje pakt ? of buiten een kleur zien ? vertel.

Dit onderwerp staat op slot

Het onderwerp is niet meer recent en staat in het archief. Wil je over "kleuren >? mijn hond wel, " praten, begin dan een nieuw onderwerp in het hondenforum.

jo

2 oktober 2009, 20:22 3 doggies

Ik weet dat honden bepaalde kleuren niet konden onderscheiden.
Maar er is vast iemand op het forum die het ons goed kan uitliggen denk ik.

Liefs Jo ;-)

Yvonne en cyra

2 oktober 2009, 20:22 3 doggies

Weet niet maar roze is cyra haar kleurtje speetjes en doekjes


jo

2 oktober 2009, 20:50 3 doggies

de forummers weten het wel hoor.
er isiemand die toen ooit een mooi tabelletje er voor had.
Wie o wie.

Liefs jo O-)

lia

2 oktober 2009, 20:53 3 doggies

Hahahahahaha Lobbeke goeie van je, schoot in de lach toen ik je reaktie zag :-D

Maar kleuren zien: zelf denk ik alleen de wit, zwart en grijstinten.
Kan het fout hebben, dus ben benieuwd naar die tabel, maar het kan er bij mij niet in dat honden rose kunnen onderscheiden van bv. rood.

Groetjes

Juliette

2 oktober 2009, 20:55

Mischa kan dat heel precies uitleggen....

Heb het even opgezocht:




Hi,
Honden zien nauwlijks onderscheid tussen rood en groen, wel tussen blauw en geel.

Nog wat meer info voor de geïnteresseerden:
In een oog komen 2 typen waarnemingscellen voor (receptoren):
de staafjes en de kegeltjes.
Staafjes zijn verantwoordelijk voor het waarnemen van grijstinten (licht/donker).Kegeltjes zijn betrokken bij het kleurenzien.

Kleurenzien:
De mens heeft 3 typen kegeltjes, ieder reageert op een andere kleur: rood-type, groen-type en blauw-type. De hond heeft maar twee typen: alleen groen en blauw. Dat betekent dus dat het onderscheid tussen rood en groen niet te maken is. Dit zie je terug in de 2 verschillende spectra die Uma hierboven neerzette.
Kegeltjes zijn wel minder lichtgevoelig dan staafjes, ze hebben dus een hogere lichtintensiteit nodig om een signaal aan de hersenen af te geven. Daardoor zien we dus geen kleuren in het donker; de kegeltjes worden niet genoeg geprikkeld.

Contrastzien/Licht-donkerwaarneming
Staafjes hebben minder licht nodig om een signaal aan de hersenen af te geven dan kegeltjes. Staafjes zijn verantwoordelijk voor het waarnemen van licht/donker contrasten en daardoor ook betrokken bij waarneming van beweging.
Honden hebben meer staafjes dan mensen in hun netvlies. Dit betekent dus dat honden beter zijn in het waarnemen van beweging, maar ook beter kunnen zien bij schemering.
Verder hebben ze nog een structuur in hun oog (Tapetum lucidum) die het opgevangen licht reflecteert in het oog, waardoor de kans op waarneming van licht verder vergroot wordt. Het tapetum kun je trouwens goed zien bij Esha op mijn profielfoto, het is de gouden gloed in haar ogen.

Nog een leuk weetje:
Is het je wel eens opgevallen dat als je 's nachts naar de sterrenhemel kijkt, je geen/minder sterren ziet op de plek waar je direct naar kijkt? Kijk je nu een klein beetje daarnaast, dan neem je ineens veel meer sterren waar op de plek waar je eerst direct naar keek...?
Dit komt doordat de staafjes, de lichtgevoelige cellen, zich niet in het centrale deel van het netvlies (dus in één rechte lijn achter de lens) bevinden, maar daar om heen. Het licht moet dus als een hoek het oog binnen komen om de staafjes te laten reageren. Dat wil zeggen, van een punt náást het punt waar je direct naar kijkt.
(De kegeltjes daarentegen liggen wel in het centrale punt. De concentratie is het grootst in de zg. fovea centralis, het brandpunt op het netvlies. Dit betekent dat wij hetgeen waar we direct naar kijken bij daglicht het scherpst zien, met het meeste contrast)


Nou, voor wie het heeft gered dit halve biologieboek door te lezen, fijne dag

Groetjes, juf Mischa

Dit onderwerp staat op slot

Het onderwerp is niet meer recent en staat in het archief. Wil je over "kleuren >? mijn hond wel, " praten, begin dan een nieuw onderwerp in het hondenforum.

Lees ook

De HondenPage maakt gebruik van cookies. Dit zorgt er voor dat onze website voor jou als bezoeker beter werkt. Daarnaast gebruiken wij o.a. cookies voor onze webstatistieken en advertenties.info / verbergen en toestaan
^