
Hoi allemaal,
In de hoop mijn vriend toch over te kunnen halen een Sheltie te nemen, was ik (via de rasvereniging) sites van Sheltie fokkers aan het bekijken. Nou valt het mij op dat er maar heel weinig fokdieren (ca. 25%) getest zijn op MDR1. Daarnaast heb ik ook gezien dat een drager gepaard werd met een drager. Dan heb je toch 25% kans op een lijder? Daarnaast zijn dragers ook niet helemaal symptoomvrij. Iets soortgelijks zie je ook bij Australian Shepherds (weinig testen en dragers die met ongeteste honden gepaard worden). Bij Border Collies staat er op de site van de rasvereniging zelfs niets over MDR1.
Zelfs fokkers die ik op alle punten goede fokkers beschouw (zover je dat op basis van een website kan beoordelen), doen weinig of niets met MDR1.
Weet iemand waarom er zo weinig getest wordt op MDR1? Een test kost 30 euro dus dat kan het niet zijn. Waarom wordt er niets over MDR1 gezegd in fokregelementen? De rasverenigingen van de Sheltie en de Aussie komen heel goed en betrokken over, dus er is vast een goede reden voor.
Heeft iemand een MDR1 lijder/drager? Merk je er veel van? Er loopt een ruiterpad door ons park, en helaas vinden de Ruiters het nodig om soms over de losloopvelden te draven/galloperen. Af en toe laten de paarden (ontwormt met ivermectine) een cadeautje op het veld achter. Dus als wij een collie-achtige nemen, en ik acht die kans groot, zou ik iig. geen lijder willen. Of ben ik dan te veeleisend?
Veel vragen, maar ik vind dit echt heel boeiend!
Ben benieuwd.
Bedankt en groetjes,
Fanny
Dit komt doordat het onderwerp niet meer recent is en in het hondenforum archief terecht ik gekomen.
Als je over "MDR1 + fokbeleid" wilt praten in het hondenforum dan kun je het beste een nieuw onderwerp aanmaken
3 doggies Hoi Fanny,
Het is ook een heikel punt op de sheltieforums waar ik lid van ben. Ik merk wel dat men heel bang is dat men geen honden meer overhoudt voor de fok als je alle dragers van MDR1 uit gaat sluiten. Men kiest dan liever voor honden die vrij zijn van de, toch ook veel voorkomende oogziektes, dan dat men helemaal in de MDR1 theorie gaat duiken. Ik heb Galynn ook niet getest, maar daar fok ik ook niet mee. Ze is nu bijna 10 en ze heeft in haar leven al wat paardenpoep gegeten, dus ik denk dat ze geen lijder is.
Ik word hier ook helemaal gek van de paardenpoep. De huifkarbedrijven schieten als paddestoelen uit de grond en die beesten lopen allemaal langs de baai richting haven. En daar loop ik dan ook weer...met poepzakjes en zo, terwijl je de hopen paardenstront niet ontwijken kan. Moet voortdurend de dames uit de poep trekken...
3 doggies 
Vreemd idd want zelfs de witjes worden nu bijna allemaal getest en dit is sinds juni ook verplicht voor nieuwe fokhonden. (wij waren de eerste
)
En wij doen het omdat de witjes toch wat in de verte familie zijn van de collie achtigen.
Ik ken 1 drager, en die heeft nergens last van, maar heb gehoord dat ook dragers al sterk kunnen reageren op de medicatie.
Een lijder zou ik sowieso niet willen.
En idd, de test kost echt niks..
3 doggies 
Bij ons wordt trouwens gewoon gefokt met de dragers. Gewoon in combinatie met een gezonde hond en dan de pups ook allemaal laten testen.

Ik begrijp dat men dragers niet uitsluit van de fok. Het zijn er gewoon te veel. Wat voor afwijking fok je in je ras, als je ong. de helft van van de fokdieren ineens afkeurt?
Maar waarom fokt men dragers niet alleen met vrije honden?
Of krijg je dan het probleem dat puppykopers alleen pups willen uit vrij x vrij combinaties? Of zijn de oogproblemen idd. zo groot dat MDR1 verwaarloosbaar is?
Och, die paarden. Ik kan er zo boos om worden. Ze komen het losloopveld op galloperen en zijn dan geïrriteerd dat honden blaffend op de paarden af komen hollen. Je hebt geeneens de tijd om ze bij je te roepen, zo snel als ze gaan. Laatst weer iemand die in draf over een smal voetpad met veel bochten sjeeste, ze verwachtte dat ik in de greppel ging staan met Sire. Niet dus. Ze kon gelukkig net op tijd halt houden. Ik was echt giftig. Ik snap dat niet dat die paarden geen poepzak onder hun staart moeten hebben. Maar goed, ik dwaal af.
3 doggies 
Het MDR1 gen is tot nu toe nog niet bij de Border Collie gevonden
Dat zal de rede zijn dat er nog niks bij de Rasvereninging gemeld staat.
Er heeft wel een een keer een stuk over in het Border Collie club blad gestaan.
Het is dus niet zo dat ze er geen aandacht aan besteden.
Hoe het precies zit met andere rassen dat weet ik niet.
3 doggies 
Behalve bij de Collie en verwante rassen zoals de Shetland Sheepdog (Sheltie), de Border Collie, de Bearded Collie, de Australian Shepherd, de Australian Cattledog en de Old English Sheepdog, werd het mdr1-1? allel ook aangetoond bij Duitse Herders,Zwitserse Witte Herders, Langharige Whippets, Silken Windhounds en bij een reeks van bastaarden met "collie-bloed".
http://www.gencouns.nl/mdr1-4.php
De bc is dus ook een ras wat er 'last' van heeft.

ik leer hier van.
nog even over de paardenpoep. dat is ergelijk nienke, in scheemda waar ik woon is een paarden beleid, ze moeten het opruimen of een poepzak onder de kont van het paard.
en waarom niet opruimen ? ik ruim ook de poep van mijn hond op. waarom deze liefhebbers van paarden dan niet ?
en poep eten van een paard ? de paarden zijn ingeent, die stoffen krijgen de hond dan ook binnen, en nee dat is niet altijd goed natuurlijk.
dus mijn motto opruimen die hopen. doe ik ook. vaak wordt er van mijn hond gezegd, zo die zal veel poepen ?
nee, mijn hond krijgt biofood, een keer per dag EEN drol, en als het nodig is, zo weg, zo,n mooie drol is dat.
3 doggies 
Men zóu... bij verschillende rassen zo snel mogelijk "vers bloed" van een ander (gezond) ras bij infokken! Maar vanwege de gesloten stambomen mag dat niet. Ik denk dat we binnen enkele tientallen jaren met nog véél meer erfelijke (zwáár ingefokte) fouten te maken krijgen.
Met vele honden mag niet worden gefokt (heel terecht overigens!) omdat zij niet goed uit de testen komen. Dus de honden waar wél mee mag worden gefokt, brengen steeds meer van hun genen in een ras. Daarmee wordt het erfeljk materiaal binnen een heleboel rassen steeds "schraler" en worden "defecten" in het erfelijk materiaal steeds sterker. Alleen door het inbrengen van "vers bloed" van totáál niet-verwante andere honden, kun je dergelijke situaties doorbreken.
Maar ja, dát mag niet...
Het is echt de hóógste tijd dat men gaat inzien dat je niet kunt blijven doorfokken met een steeds beperkter wordend erfelijk materiaal...
3 doggies 
... van een ander (gezond) ras bij infokken!
Moest zijn;
... van een ander (gezond) ras moeten infokken!
3 doggies 
Ik wil alleen maar aangeven dat de ras vereniging wel degelijk aandacht heeft besteed aan dit onderwerp al is het dan via het clubblad.
Mogelijk besteden ze er niet veel meer aandacht aan omdat er tot nu toe nog geen dragers zijn gevonden.
3 doggies 
Dat kan ik me niet voorstellen. Bij de witje komen er best wat dragers voor. Dan zou een ras als de BC dat dichter bij de collie staat er toch veel meer 'last' van moeten hebben..??
Ik ben ook gewoon voor het gebruiken van dragers anders krijg je idd een veel te krappe genenpool.
@ marianne, ik denk dat er nog best wat te redden is door honden uit het buitenland te laten komen.
Zo zijn er bij ons ras honden uit afrika, brazilie, australie en america. Maar er zijn idd rassen met een kleine genenpool die moeten oppassen. maar om er nu een willekeurig ras door te gooien lijkt me ook niet helemaal geweldig, je weet maar nooit wat voor gebreken je er dan weer infokt..
3 doggies 
@ Mexx
Ik bedoel ook niet het "zomaar" inkruisen van een willekeurig ras. Maar van een ras dat innerlijke en uiterlijke overeenkomsten vertoont met het ras dat "verse genen" nodig heeft. Maar dat zou dan ook nog bij voorkeur een vrij jong ras moeten zijn, een ras waarbij nog een rijk erfelijk materiaal aanwezig is. Maar dat is een utopie... vrees ik!
Het inzetten van honden uit het buitenland kan natuurlijk (tijdelijk) enige soelaas bieden, maar ook zij hebben op hun beurt een beperkt genen-pakket.
Er bestaat geen natuurlijke selectie meer bij rashonden, uitsluitend menselijke selectie. En of we daar nu zo blij mee zouden moeten zijn...
Juist door de menselijke selectie (fokmethoden) is de genetische verscheidenheid gigántisch teruggelopen, terwijl het ne eenmaal de verscheidenheid is... die absoluut onmisbaar is om een ras ook op lange termijn gezond te houden!
In de tijd dat de stamboeken werden "gesloten" en er geen nieuwe (niet-ingeschreven) honden meer aan konden worden toegevoegd, wist men láng zoveel niet van erfelijkheid af als tegenwoordig. Met die nieuwe kennis en inzichten in het achterhoofd zou men de stamboeken voor een flink aantal rassen weer open moeten gooien...
Een "raszuiver ras" is buitengewoon kwetsbaar!

Wat vreemd, MDR1 komt idd heel weinig voor bij border collies:
“We have tested 362 Border Collies (not controlled for relatedness) to date and have seen the MDR1 mutation in only 1 dog. This dog was a rescue with unknown pedigree”
http://www.bordercollie.org/boards/index.php?showtopic=4966&mode=threaded&pid=115218
“The previously described MDR1 mutation was identified in Collies, Australian Shepherds and Shelties living in Australia, but not in Border Collies (although sample numbers were low).”
http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6TD7-4GFNGBM-2&_user=10&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&_docanchor=&view=c&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=ee81962b29c0a7c49dd5a512e006be0e
Volgens een ander onderzoek is 1% van de border collies lijder
http://www.whgdierenartsen.nl/html/docdb.asp?id=91
@Tamara, sorry als ik de indruk heb gewekt dat de BC rasvereniging niet goed is. Dat was niet mijn bedoeling. Ik heb gewoon meer ervaring met de Sheltie + Aussie rasverenigingen omdat zij meer info op hun website geven.
Wat fijn dat ze bij de witjes erzo boven op zitten.
@ Marianne. Je hebt gelijk dat er nieuw bloed bij moet. Toch doen fokkers daar veel aan. Veel fokkers gebruiken ook dekreuen uit het buitenland, en er worden ook honden geïmporteerd. Bij aussies was er in 2007 nog een aankeuring voor FCI stamboomloze honden.
Ik vind het heel fijn dat mijn ras, het markiesje, nog een open stamboom heeft. Naja, hij heeft niet echt een stamboom maar een afstammingsbewijs omdat zij nog niet FCI erkent zijn, maar wel door Raad van Beheer.

Hoi Fanny,
Ik begrijp je vraag zeker wel, en veeleisend ben je zeker niet.
Maar het is dus zo dat het MDR-1 gen bij de border collie eigenlijk niet voorkomt.
Er zijn tegenwoordig wel meerdere fokkers die hun honden hierop laten testen, toch in België in ieder geval weet dus niet of het in Nederland ook gedaan wordt.
Vind hetzelf niet zo abnormaal hoor dat er met dragers verder gefokt wordt.
Als je enkel nog wilt gaan fokken met enkel ouderdieren die op alle testen getest zijn en nog vrij verklaard zijn dan wordt de keuze tussen de fokdieren zo klein dat er zoveel aan inteelt gedaan wordt, en dit is volgens mij zeker niet beter.
En de kost voor die MDR-1 test is nu op dit moment 95€ per hond, toch wel een kost die hoog oploopt vind ik.
Groetjes
Kelly

Ik vind wel dat tegen ene drager zeker
een vrije hond tegenover moet staan.
En lijders gebruken,ja kan als de populatie van vrije honden heel klein is,maar ook hier een vrije honde tegen over!!!
Je maakt het alleen maar verder kapot als je weer leiders op de wereld zet door drager X drager te doen...
En ja als de populatie klein wort is heel jammer...bij de drenste patrijs zijn ze ook jaren bezig geweest met een enorm kleine populatie,omdat daar het een en ander is voor gevallen.
Maar straks heb je gewoon helemaal geen ras meer??!!
Dit komt doordat het onderwerp niet meer recent is en in het hondenforum archief terecht ik gekomen.
Als je over "MDR1 + fokbeleid" wilt praten in het hondenforum dan kun je het beste een nieuw onderwerp aanmaken
Zoek je iets op de HondenPage ? Vul dan hier jouw zoekwoorden in ?