Ik heb voor een paar maanden terug iets op dit forum gezet over ontgiften. Misschien dat mensen hier iets aan hebben?
Lees maar even door.
Ontgiften, stinken , diarree, en waarom is dit?
Veel mensen die overstappen op een ander voer klagen erover dat hun hond last heeft van diarree of zo gaat stinken. Huid adem gaat heel anders ruiken. Of de hond krijgt rare huidreacties.
Als pup krijgt de hond natuurlijke voedingstoffen omdat de moeder ze zoogt. Dat gene wat de moeder eet wordt ook doorgegeven naar de pups, en zo wordt er al een begin gemaakt met de opbouw van de darmflora van je pup. Dit begin kan al essentieel zijn voor de verdere spijsvertering van je hond.
Zoals we bijna allemaal weten is brokvoeding nagenoeg steriel , en zijn er in de darmen van de hond maar een bepaald aantal bacteriën nodig om dit voedsel goed te kunnen verteren. De voeding wordt ,als deze bacteriën aanwezig zijn goed verdragen, ook brokvoeding.
Vers voeding eist wat meer van de darmflora. Vers voeding is het tegenovergestelde. Het is niet steriel en door het eten van gevarieerde versvoeding , is een scala van bacteriën nodig om dit goed te kunnen verteren. Als pup wordt deze gevarieerde darmflora dus al opgebouwd , met als gevolg dat een hond bijna alles kan eten wat de hond aangeboden krijgt. Voor elk soort voeding zijn er in de darm wel bacteriën om de aangeboden voeding te verteren. De ontlasting blijft goed!
Heeft een hond gedurende zijn leven alleen maar brokvoeding gehad, is de darmflora alleen ontwikkeld om die speciale brok te verteren. De overige goede bacteriën , die er waarschijnlijk wel zijn geweest sterven af omdat ze in de darmen niks meer aangeboden krijgen zodat ze kunnen overleven, want ook bacteriën moeten zich kunnen voeden. De darmflora sterft als het ware uit, en alleen de bacteriën die dagelijks aangepaste voeding te verwerken krijgen blijven over.
Krijgt de hond nu opeens een ander voer aangeboden , dit kan brok of vers zijn, is het vaak zo dat er geen of niet voldoende bacteriën in de darm zijn om deze voeding goed te kunnen verteren. Het gevolg ervan is dat het lichaam dit nog niet als voeding herkent , en het zo snel mogelijk onverteerd weer afvoert. De hond krijgt diarree!! Door steeds weer dit nieuwe voer aan te bieden wordt de darmflora weer opgebouwd en kan de bacterieflora zich uitbreiden . Langzaam komt het dan zo ver dat ook dit nieuwe voer weer normaal kan worden verteerd. Alle benodigde bacteriën zijn weer in de darmen aanwezig om de nieuwe voeding te verteren. Dit proces kan versneld worden door honden een probiotica te geven. In probiotica zitten stoffen die de bacteriegroei inde darmen weer versneld opbouwen.
Het voordeel van vers voeding is dus dat daardoor een zéér rijke bacterieflora in de darmen ontstaat en nagenoeg elke voeding aangeboden kan worden. Er zijn altijd wel eetgrage bacteriën aanwezig in de darmen om deze voeding goed te verteren!
Waardoor wordt het stinken, en slechte adem veroorzaakt?
In brokvoeding zitten een heleboel stoffen , die de hond niet kan benutten als voeding. Deze worden er door de fabrikant bijgevoegd omdat de brok letterlijk aan bepaalde percentages van samenstelling moet voldoen. Een voorbeeld hiervan is bijv. bietenpulp. Bietenpulp wordt vaak toegevoegd, niet omdat het zo gezond is voor de hond maar om de ontlasting vast te maken! Door de pulp kan veel water opgenomen worden, en zo blijft de ontlasting toch vast. De pulp heeft verder voor de hond geen enkele voedingswaarde en wordt via de ontlasting kompleet uitgescheiden. De pulp heeft dus zijn nut, maar deze bietenpulp wordt meestal toegevoegd als er veel orgaan, en afval in de brok verwerkt worden. De eigenaar van de hond ziet alleen de vaste ontlasting en vindt dat zijn hond de brok goed verdraagt. Wel heeft de hond veel ontlasting, maar dit kan de eigenaar niet vergelijken, omdat hij van zijn hond niet anders gewend is.
Ook andere stoffen die in de brok zitten zijn vaak niet tot nut van de hond. Kleur- geur- en smaakstoffen en houdbaarheidsmiddelen zijn alleen toegevoegd om er voor te zorgen dat de hond het graag eet en de brok lang bewaard kan worden. Dit ziet het lichaam als afvalstof die gedeeltelijk worden uitgescheiden via urine en ontlasting , en wat achterblijft in het lichaam, wordt opgeslagen in de diverse weefsels ,in het lichaam van de hond.
Nu kan het voorkomen dat door constante aanvoer van afvalstoffen , het lichaam overladen wordt en de afvalstoffen niet meer kwijt kan. Er ontstaat een stapeling van stoffen die de hond niet kan benutten. Alle locaties om afvalstoffen te dumpen zijn overvol , en het lichaam begint te protesteren. Het wil de afvalstoffen lossen maar ziet geen mogelijkheden meer . Een belangrijk uitscheidingsorgaan, is de ontlasting en urine, maar ook de huid en de longen zijn uitscheidingsorganen. En nu komt het cruciale punt!! Het lichaam van de hond wordt dus overbelast en moet de afvalstoffen kwijt. Dit eindigt vaak in allergieën en een stinkende adem en diarree. De stoffen die de hond via de huid probeert uit te scheiden gaan de huid ook irriteren en er ontstaat bijv. een of andere huiduitslag. Ook via de longen worden stoffen uitgescheiden en aangezien het afval is ontstaat een stinkende adem. Dit is al een proces van ontgiften.
Door het aanbieden van goede gevarieerde versvoeding, krijgt de hond nauwelijks stoffen binnen die niet te gebruiken zijn. De bacterieflora in de darmen is optimaal. Er zij heel veel goede bacteriën aanwezig die de voeding kunnen verteren. De weefsels in het hondenlichaam raken dus niet verzadigd van afvalstoffen en alle organen kunnen zich bezig houden met een normaal uitscheidingsproces. Ze hoeven zich dus niet bezig te houden om allerlei schadelijke stoffen op te bergen, waar de hond schade van kan ondervinden , en de hond wordt vitaler. Alle energie die aangeboden wordt , kan ook benut worden , zoals het hoort te zijn. Door deze rijke darmflora kan de hond dus bijna alle aangeboden voeding verteren. Het spijsverteringsstelsel wordt dus niet overbelast!
Dus kort gezegd: een rijke darmflora, zorgt voor een optimaal kunnen functioneren van het lichaam. Alle aangeboden energie dmv. voeding kan benut worden, de hond is levendig en vitaal. Organen hoeven geen overuren te draaien.
Een beperkte darmflora , arm aan bacteriën , zorgt dat het lichaam constant overuren moet draaien Het lichaam wil de benodigde voedingsstoffen wel opnemen maar, is daar niet toe in staat. Het lichaam van de hond steekt alle energie in vertering en afvoer van afvalstoffen, en er blijft weinig andere energie over om de hond zijn normale dingen te kunnen laten doen. Overbelasting van de spijsvertering zorgt voor diarree, stinkende huid en slechte adem. Dit heet ontgiften. De geringste overgang van de ene naar de andere voeding , kan dan al zorgen voor deze overbelasting! En het eindigt weer in diverse klachten!
Ik heb in dit stuk op een simpele manier proberen uit te leggen wat ontgiften inhoudt voor een hond en voor zijn baas. Als er nog vragen zijn en/of aanvullingen horen we dit wel in het forum.