Na mijn topic over problemen tussen kleine honden en grote honden, kwam ik op het volgende onderwerp. Hoe taalvaardig zijn de honden van tegenwoordig, oftewel, spreekt elke hond dezelfde hondentaal?
Eén van de redenen dat ik voor samojeden gekozen heb, is dat ze heel nauw verwand zijn aan de wolf en dat ze ook nog het uiterlijk hebben van een wolf. Niet dat ik een wolf in huis wil, maar ik vind alles aan mijn honden nog puur en "origineel". (Ik heb het oude, werkende type samojeed, ik spreek nu niet over het showtype.) Mijn honden hebben nog grote staande oren, een lange snuit, een lange staart (die meestal over de rug ligt, maar zeker ook naar beneden kan) en amandelvormige, schuin geplaatste ogen, net als wolven.
Honden spreken d.m.v. lichaamstaal met elkaar. Mijn honden kunnen hun oren nog in hun nek leggen, of juist naar voren brengen, hun staart naar beneden doen, hun tanden laten zien, hun snuit daarbij optrekken, kortom, alles wat de wolf kon om te communiceren, kunnen mijn honden ook.
Nou las ik, toen ik aan het ras begon, dat ze in veel gevallen niet goed overweg kunnen met dogachtigen, simpelweg omdat ze een andere taal spreken.
Ik heb ondertussen, 20 jaar later, heel veel gelezen over wolven- en hondentaal en -gedrag en ik heb natuurlijk dagelijks de gelegenheid om mijn honden met elkaar te zien "praten". Ik heb hier enorm veel van geleerd en gezien dat mijn honden het "honds" nog heel erg goed spreken. Door naar hun lichaam te kijken kan ik mijn honden a.h.w. 'lezen'.
Nou kwam ik laatst, toen ik met onze Brumma in het dorp liep, twee vrouwen tegen met een boxer. De boxer had een flinke onderbijt. Voor Brumma was het voor het eerst dat ze een boxer zag. De honden snuffelden wat aan elkaar, de eigenaars maakten een praatje en opeens zie ik dat Brumma die boxer eens goed bekijkt. Wat gebeurt er? Zonder enige vorm van agressie rimpelt Brumma haar snuit en laat in een hele rare grijns haar tanden zien aan de boxer. De boxer reageert met een flinke grauw. Wat was er aan de hand? Brumma snapte de uitdrukking van de boxer niet, een rimpelneus en je tanden laten zien betekent voor haar agressie. Maar de rest van de boxer straalde geen agressie uit, dus probeerde Nuka de taal van de boxer te spreken door ook haar neus te rimpelen. Wat weer niet door de boxer begrepen werd.
Je ziet het dagelijks om je heen. Terriërs die gegrepen worden omdat ze hun staartje in een dominante houding omhoog hebben. (Ze kunnen niet meestal niet anders) Gelukkig wordt het voor de honden door het coupeerverbod weer wat beter mogelijk met de staart te communiceren. Maar ook hoorde ik van iemand van het forum hier dat haar sharpei's regelmatig aangevallen worden door andere honden. Ook logisch, want de rimpels op het hoofd, kunnen door andere honden aangezien worden als het tonen van agressie. (Door de oren sterk naar voren te draaien en lip op te trekken ontstaan ook rimpels.) Zomaar wat voorbeelden van miscommunicatie tussen honden onderling die ontstaan door het verschillende uiterlijk.
Vergelijk het maar eens. Je komt iemand tegen uit Rusland die je niet kent, je verstaat niets van wat hij zegt, maar het lijkt erop dat hij je een vreselijke......(vul zelf maar in) vindt. Hoe zou je reageren? En zo reageren sommige honden die elkaar niet snappen dus ook op elkaar.
De mens heeft honderden verschillende rassen gemaakt, met duizenden verschillende uiterlijke kenmerken, waarvan sommige niet altijd even praktisch zijn voor de hond. Het is natuurlijk prachtig dat we kunnen kiezen uit zoveel verschillende rassen, voor ieder wat wils, maar de taalvaardigheid en het begrip tussen honden onderling zijn er niet beter van geworden.
Hoe taalvaardig is jouw hond? Zijn er rassen waar ze niet mee overweg kunnen, of merk je dat ze met honden uit dezelfde rasgroep, die dezelfde taal spreken, juist wel goed overweg kunnen? dat laatste merk ik heel duidelijk bij mijn honden, ook bij mijn sheltie.
Ik ben benieuwd.


2 doggies




