Hallo,
ik zal eerst even de situatie schetsen zoals hij nu bij ons is.
Vanaf het begin dat we samen gingen wonen (en de jaren daarvoor ook al
) hadden we al het ideaalbeeld van 2 honden die ons zouden vergezellen. Afgelopen maart was het dan zover. Na het lang lezen van rasbeschrijvingen, het invullen van 'welke hond past bij mij' testen, en natuurlijk ervaringen van andere hondeneigenaren besloten we een Berner Sennen puppy te gaan zoeken. Het duurde niet lang voordat we een fokker hadden gevonden waar we allebei een goed gevoel bij hadden. We hadden onze keuze al gemaakt, maar vonden het verstandiger om na het weekend terug te komen, omdat het natuurlijk behoorlijk ingrijpend is om opeens zo'n extra verantwoording te hebben.
Vanzelfsprekend is er weinig geslapen dat weekend, en vol spanning gingen we op maandag terug. Vanaf die dag maakt Bruce deel uit van ons 'gezinnetje'. Hij is een vrolijk overenthousiast reutje die ondertussen 35+ Kg weegt en al boven de 60cm schofthoogte reikt. Alle papieren nam hij mee, dus ook zijn stamboom e.d. Bruce is van het begin af aan al erg leergierig, en kende binnen 2 weken al de meeste basiscommando's. Zindelijk maken was ook geen zware klus, streng zijn wel met dat puppyhoofdje.. De puppycursus is gedaan, de gehoorzaamheidscursus begint over een paar dagen. Luisteren is geen probleem, buitenshuis concentreren (nog) wel.
Nu vroegen wij ons af of het ‘te doen’ is om met de leeftijd die Bruce nu heeft (hij is nu dus ruim 7 maanden) een speelkameraadje voor hem te gaan zoeken. Wijzelf denken na wederom veel lezen dat een Golden Retriever wel eens een goede match kan zijn. Wellicht wat actiever, maar daar stoort Bruce zich niet aan. Als hij nu bijvoorbeeld met Labradors speelt en hij heeft geen zin meer laat hij het spel ook links liggen.
We hebben al gezocht naar antwoorden, maar niet specifiek gevonden.. Wel over 2 puppy’s tegelijk aanschaffen, of een puppy bij een volwassen hond. De tips om ze ook (of juist) apart aandacht te geven en uit te laten zijn ook bekend, en dit is geen probleem. De ruimte is er, het financiële plaatje is in kaart gebracht en we hebben ook al wat rond gekeken naar Golden Retriever puppy’s.
Onze hond is vrijwel nooit alleen, aangezien ik ’s ochtends van mijn werk thuis kom vlak voordat mijn vriendin vertrekt. De hele avond is voor ons allen, tot ongeveer 23:30. Dan gaat Bruce na zijn laatste rondje zijn bench in, en laat ik hem er ’s ochtends om 2.30 weer uit voor een rondje en wat spelen / luieren. Vervolgens slaapt hij weer van 3.00 tot 6.30 om vervolgens weer een hele dag vermaakt te worden.
We denken dat het nu aanschaffen van een tweede puppy zou kunnen, maar hopen dat we nog verhalen kunnen vinden van mensen die een soortgelijke situatie hebben gehad. Ook stellen we het zeer op prijs als mensen hun (onderbouwde) mening over deze situatie willen geven. Wij willen echt de goede keuze maken en het leuker maken voor Bruce!
Sowieso bedankt voor het lezen van het wel erg lang geworden stuk tekst, en alvast bedankt voor alle input vanaf jullie kant!
Groeten,
Tom, Ilona & Bruce
Dit komt doordat het onderwerp niet meer recent is en in het hondenforum archief terecht ik gekomen.
Als je over "2e pup aanschaffen, de voor- en nadelen..." wilt praten in het hondenforum dan kun je het beste een nieuw onderwerp aanmaken

leuke beslissing, of er een tweede hond komt!
zo te horen hebben jullie je er al heel goed in verdiept, welk ras het gaat worden.
Bruce is nu 7 maanden oud?
dan komt hij binnenkort in de puberteit, een periode waarin honden opeens ander gedrag kunnen gaan vertonen, niet meer willen luisteren, soms kunnen ze ook de baas gaan uittesten.
als je zo´n ´puberhond` hebt en dan ook nog een jonge pup, dan kan het wat lastiger worden.
maar dat hoeft niet.
ik zou als ik jullie was nog iets langer wachten met de aanschaf van een tweede hond.
misschien als Bruce 1 jaar oud is?
succes

Het hangt er allemaal vanaf hoeveel tijd en moeite jullie er zelf willen insteken.
Maar aangezien wat je schrijft zal dat vast geen probleem zijn.
Weet alleen dat het best veel werk zal zijn.
Ik heb 2 pubers in huis (9 maand en 10 maand) en het is soms best veel werk.
Neem nu vanavond, het regent heel erg, dus in plaats van een lange wandeling heb ik ze kort uitgelaten en wil ze net snel nog een plas laten doen op hun vaste plek in de tuin. Mooi niet... binnenkomen, ho maar, luisteren : wat is dat? Normaal doen ze netjes hun plas en komen ze binnen...
Gelukkig heb ik sinds gisteren een heb gemonteerd tussen de keuken en de woonkamer want ineens stoven er 2 modderige varkentjes binnen, de hele keuken zat onder de modder, ben net klaar met poetsen.
Maar nu zijn ze weer schoon en droog en liggen ze hier aan mijn voeten en 't is zo schattig om ze zo over elkaar zien te liggen snurken...

Wat gezellig een tweede hond! Wel een drukte 2 grote *(jonge)* honden maar ook erg leuk! wij zelf hebben Hailey erbij genomen toen sky een half jaar was! dit gaat hardstikke goed, wel puberen ze nu alle twee maar kan er gelukkig nog steeds om lachen! Jullie weten goed wat jullie willen en bereide je goed voor, dus waarom niet!

Hoi leuk een 2e hond heb er zelf ook altijd 2 gehad, de fokster van mijn reutje zei toen dat als de oudste 9 maanden was je er gerust een 2e bij kon zetten. Dat is ook altijd goed gegaan, wil ik wel erbij vermelden dat ik een teefje bij mijn reutje heb genomen. En dat dat per ervaring anders kan zijn......Wel leuk kunnen ze samen spelen enz.
Bruce is nu al lekker aan het puberen... en kijkt je af en toe aan alsof hij het perfect doet, maar wij dat gewoon niet snappen 
Er moeite in steken is geen probleem, sterker nog, hoe meer tijd we er in steken des te leuker en aangenamer de hond wordt.
Tijdens zijn puberbuien krijgt het het (nog) wel voor elkaar om uiteindelijk het respect op te brengen voor ons. Dit heeft wel de nodige moeite gekost.. Ze zijn nu eenmaal eigenwijs! Bij binnenkomst moet hij gaan zitten, en wanneer hij dit 'heel toevallig' vergeet is een vingerknip voldoende om hem eraan te herinneren.. Waarna hij ook de verdiende aandacht krijgt natuurlijk.
Het buiten niets doen als je echt een keertje sneller naar binnen wilt is bekend, alsof hij het voelt 

Toen mijn eerste hondje (Twirre) 9 maanden was, kwam ons 2e hondje (Svarri) in huis (toen 9 weekjes jong). Iedereen waarschuwde me van tevoren dat ik beter wat langer kon wachten tot mijn eerste hondje 1,5-2 jaar oud was, maar ja, ik stond al een tijdje op de wachtlijst en we hadden genoeg tijd en geld. Dus ik was eigenwijs en besloot er gewoon voor te gaan.
Ik kan je zeggen dat ik de volgende keer beter naar advies zal luisteren..
Twirre was volop in de puberteit en Svarri wilde maar niet zindelijk worden (staat het ras wel bekend om).
De eerste 2 maanden waren verschrikkelijk (slaaptekort > stress), maar daarna werd het langzaamaan leuker. Nu geniet ik ontzettend van de hondjes, ze spelen leuk met elkaar en hebben nooit ruzie. Ze zijn ook niet afhankelijk van elkaar.
Dus je kan wel een 2e hond erbij nemen, maar in mijn geval leverde het veel stress op. Maar als ik er nu aan terug denk, kan ik alleen maar lachen
Succes met je keuze!

ik wil niet jullie ideaalbeeld verstoren hoor
maar waarom niet nog een Berner Sennen pup? dan heb je twee gelijkwaardige honden.... wel een leuk ideaalbeeld trouwens, toppie
Een tweede Berner Sennen was ook mijn eerste idee, maar we hebben besloten om dit niet te doen. Bruce heeft al aardig wat kracht en het is voor mijn vriendin af en toe een hele klus om hem uit te laten, dus een wat lichtere hond is een betere keuze voor haar. Daarnaast ben ik bang dat ik/we ze gaan vergelijken qua gedrag. Dat is iets wat je natuurlijk nooit moet doen, maar je bent er automatisch sneller toe geneigd als ze zo op elkaar lijken.
Voor Bruce is het waarschijnlijk ook leuker om een iets actievere hond om zich heen te hebben, zodat hij volop kan spelen. Spelen met Bruce is voor ons mensen vrij lastig.. Als je een bal weggooit/schopt is het na drie keer leuk geweest.. (het is geen hond om te apporteren, maar hij vind het wel even leuk om er achteraan te rennen) En met een flostouw spelen, hij moet er maar net zin in hebben 
Oja, en waag het niet om te gaan zitten terwijl je met hem wilt spelen, want dan gaat meneer ook echt geen moeite meer doen 
Eigenlijk is het enige moment dat hij echt wilt spelen en superdruk is nadat hij heeft gegeten, en dat is dan weer niet zo'n goed idee :-s Hij heeft het liefst dat je met hem bezig bent, nieuwe dingen leert en oude herhaald. Zijn focus is dan ook echt fantastisch, en je ziet gewoon dat hij het geweldig vindt.
En wat betreft het ideaalbeeld; We wonen sinds een jaar samen, maar de twee honden waren al een paar jaar daarvoor bedacht. Toen ik eind vorig jaar besloot mijn tweede baan op te zeggen en dus niet meer 16 uur per dag weg was hadden we opeens een redelijk ideale situatie voor een hond om in te leven. Daarvoor zijn we er niet aan begonnen omdat dat ronduit zielig is voor zo’n beestje.
Af en toe dwaal ik een beetje af van het onderwerp, maar ik vind het ook leuk om de volledige situatie te schetsen
(En dan voor de volledigheid, we zijn 22 en 23 jaar, 7 jaar samen, en zijn al redelijk vroeg begonnen met nadenken over de toekomst.. Daardoor hebben we het nu duidelijk hoe we de dingen willen, en hoe we die beste kunnen regelen.)
Iedereen bedankt voor de leuke en nuttige reacties!
Ik denk dat het heel erg afhankelijk is van de honden. Puzzle was 8 maanden toen we Pim kregen. We wisten dat het even druk zou worden, maar toch zijn we ervoor gegaan. Puzzle was met 8 maanden al heel gehoorzaam, dat is ze nog steeds. Dus ook bij mij komen als ik riep, ook al zag ze nog zoiets leuks. Netjes aan de riem lopen zonder te trekken, want met twee honden die niet goed aan de riem lopen krijg je spijt...
En in huis gedroeg/gedraagt ze zich ook voorbeeldig.
De overweging om vroeg een tweede hond erbij te nemen was dan ook dat ze lekker samen zouden kunnen spelen, op een manier die honden van dezelfde leeftijd kunnen. Ook kozen we bewust voor een reu en hebben we er een reu bij gezocht die goed bij Puzzle's karakter past. Puzzle is onzeker en gevoelig, daarom hebben we heel bewust voor een zachte, ontspannen reu gekozen. En dat is Pim!
Het gaat perfect vanaf het begin! Maar over 1 ding wil ik graag heel duidelijk zijn: twee jonge honden zijn samen ondeugend en samen lekker druk. Je roept letterlijk dubbel 
Pim is wat minder gehoorzaam dan Puzzle, zoekt vaker de grens. Hadden we Pim eerder gehad, dan hadden we waarschijnlijk langer gewacht met een tweede hond. Maar we hadden gelukkig Puzzle eerst en die heeft Pim ook voor een groot deel opgevoed.
Ik heb nooit spijt gehad!

wij hebben 2 labjes in huis. aiko is er bij gekomen toen sushi 1,5jaar was en qua leeftijd hebben we niet echt extra problemen gekend.
sushi zat net in de Bklas en luisterde behoorlijk goed. toen ze de eerste maanden alleen thuis waren werden ze wel altijd gescheiden ivm de schrik dat ze te actief zouden spelen, wat niet ideaal is natuurlijk voor de pup zijn gewrichten de eerste maanden.
qua opvoeding hebben we dus niet echt problemen gehad, de ene hond voedde de andere als het ware op, zeker als de jongste niet onmiddellijk luisterde, ging de oudste die gaan corrigeren!
het is natuurlijk ook zalig om ze samen te zien spelen, zwemmen,ravotten, slapen, ...
op zich lijkt alles rozegeur en manneschijn maar... hou ook rekening met de keerzijde van de medaille.
met 2 honden ergens komen is niet hetzelfde als met 1, en dan zeker 2 grote honden! vb op reis... is al moeilijker om iets te vinden voor 2 honden, of een goede opvang vinden is al moeilijker voor 2 honden,... bij bezoek zijn 2 honden ook drukker dan 1, zeker in het begin als ze nog super speels zijn...
je schrijft zelf dat je vriendin het soms zwaar heeft om bruce te houden tijdens het wandelen, een volwassen golden reu kan ook sterk worden hoor,... maar op zich is dat dan een kwestie van trainen aan de leiband natuurlijk...
trouwens wat het actief zijn betreft, ik zie een golden ook eerder als een vloertapijtje hoor ipv de actieve hond, in vergelijking met een lab in ieder geval, geen ervaring met benner senner...
alhoewel die 2 labjes van ons liggen hier ook 90% van de dag te slapen op hun kussen, of buiten of op de mat of... als ze maar kunnen slapen....
Nu er bij ons een kindje op komst is, hebben we eerlijkheidshalve, toch ook al eens tegen elkaar gezegd, t was misschien gemakkelijker geweest met maar 1 hond...
want het toekomstige scenario voor de komende jaren....
2 honden in de koffer, maxicosi op de achterbank, kinderwagen geplet op de achterbank samen met tas, producten,....
en dan wandelen, mijn man met 2 grote honden en ik met de kinderwagen... comfortabel zal iets anders zijn....
maar aan de andere kant, is de liefde voor de honden een verzachtende pleister en voor je het weet loopt de kleinste al met een hond aan de leiband 
veel succes alvast met je keuze,
en hou in het achterhoofd, als het eventjes moeilijker gaat, na regen komt zonneschijn

oja, nog zoiets, bij het loswandelen luisteren ze beiden perfect apart... maar eenmaal samen op pad.... krijgen ze een acute aanval van doofheid de eerste 15 min na een commando....

Wij hadden eerst onze reu, na 1,5 jaar is daar ons teefje bijgekomen.
Je bent in de eerste jaren gewoon erg druk met de doggies bezig, veel appart dingen doen, daar gaat veel tijd in zitten.
Maar dat is de moeite waard.
Ik snap alleen niet dat je voor een ander ras kiest, die reden die je hier boven aangeeft die wist je voordat je het ras uitzocht ook.
Maar er is voor een hond niets leuker dan een rasgenoot. Die spelen het zelfde reageren het zelfde, niet alle rassen kunnen met elkaar spelen.
Onze reu is heel erg snel, als wij een ras erbij hadden genomen die anders was, hadden ze elkaar nooit bijgehouden. Nu haalt ons teefje de reu soms in en dat vinden ze geweldig. Ook het spelen van onze 2 duitse pinschers doen ze met geen ander ras als alleen rasgenoten.
De honden met elkaar vergelijken oe je nooit, je vergelijk de buurman ook niet met de buurvrouw, dat is onzin natuurlijk, je vergelijkt je zelf ook niet met je vriendin.
Dat ben ik wel met Veronique eens: rasgenoten spelen vaak het leukst. Ik merk dat veel honden mij hyperhondjes als snel irritant vinden
En samen hebben ze de grootste lol. Ook tijdens de raswandeling was duidelijk te zien dat ze meer affiniteit hebben met rasgenoten. Ook andere snelle maar niet te lompe honden zijn een goede match.

Ik ben nu bezig met het opvoeden van Buddha, als ik deze dadelijk helemaal onder controle heb, na de nodige cursussen en tijd ga ik er een vriendje voor hem bij halen. Puur om het feit dat ze dan lekker samen kunnen spelen. Buddha is een amerikaanse stafford en ik denk dat er een gezellige rednose pitbull als speelkameraadje komt
maar dit jaar nog niet. Buddha is nog niet helemaal klaar voor nog meer afleiding.

Wat leuk een tweede hond.
Wij hebben een flatcoated retriever van ruim 7 maanden!
En aangezien mijn dochter al meer dan een jaar zeurde om een klein hondje hebben we na onze vakantie besloten een tweede hond aan te schaffen.
Eerst zou het een nieuwe pup uit een nest worden...
Toen kwam mijn man met het idee van een asielhond, maar ja die zijn vaak toch al wat ouder of hebben andere dingen wat misschien een negatief effect op Luca zouden hebben.
En we wilden niet dat Luca er schade van zou hebben want dat is echt een superhond!!!
Toen alle herplaats sites afgespeurd, maar helaas ook geen effect.
En toen kwam ik plots op MP onze Fleur tegen, ook zij is nog pup ( 11 weekjes was ze..)
Zij was ook een herplaatser!!!! maar omdat ze nog zo jong is had ik er wel een goed gevoel bij.
En het gaat super!!!
Luca zit ook wel in de pubertijd, maar dit levert absoluut geen problemen op.
Retrievers zijn eenmaal makkelijke honden, die snel leer aannemen.
Ze spelen veel met elkaar en tot nu toe heb ik nog geen nadelen ontdekt.
Tuurlijk moet je je aandacht verdelen, maar dat is logica lijkt me.
Golden retrievers zijn echt geweldige honden!
Onze vorige hond was ook een golden en echt de liefste hond die je je maar voor kunt stellen!
Ze zijn wel rustiger dan een flatcoated om heel eerlijk te zijn.
Als je echt een hond wilt die lang 'jong' blijft zou ik voor een flatcoated gaan...
Maar zoals ik al zei...golden retrievers hebben ook mijn hart gestolen.
Veel succes met zoeken!!!

Heel leuk dat jullie goed hebben nagedacht over de keuze van Bruce. Ik zie dat jullie ook weer goed nadenken over de golden en denk dat dat wel goed zou moeten komen maar je w8 best totdat Bruce volwassen is. Je wilt toch niet dat je golden de streken van Bruce over neemt zeker haha.
Maar het kan ook zijn dat het perfect gaat dat kan ik niet voorspellen...
Veel succes bij je keuze!
gr,
fiona x

Over 2 verschillende rassen:
Ik heb wel 2 verschillende rassen, deze passen qua beweging goed bij elkaar, dat was mijn voornaamste 'eis'.
2 honden van hetzelfde ras hebben dezelfde bewegingsbehoefte nodig (pup natuurlijk minder, maar dit weet je vast wel).
Wat het spelen betreft, Twirre past zich aan, hij speelt met Chihuahuas tot Newfoundlanders. En hij speelt met iedere hond op een andere manier. Om die reden wisten we ook dat ook dát geen probleem zou worden. Twirre is een heel makkelijk hondje in de omgang.

Ik zelf zou wachten tot Bruce iets ouder is (ca. 1,5jr). Ik heb dit zelf niet gedaan en had dus toen een puber en een pup in huis lopen. En nu zou je denken dat ik daar van geleerd heb....helaas ik vang ook dieren op voor het asiel en nu is jazz mijn jongste aan het puberen en heb ik, jawel, een pup in huis. Gelukkig is het ergste puberen eraf maar ik had in februari ook een pup in huis en toen begon het net los te komen bij Jazz. Het gaat wel maar ga er vanuit dat je de eerste weken echt op instorten staat...
Misschien is het inderdaad verstandiger om nog even te wachten, voor alle zekerheid.
En honden met elkaar vergelijken is in mijn ogen geen onzin, aangezien je een bepaald verwachtingspatroon ontwikkelt.. Hoe vaak ik vroeger niet heb gehoord: Dat doen je broer en zus ook niet... Dat dit niet terecht is snapt iedereen wel, maar toch gebeurt het maar al te vaak.
Dat Bruce groot, zwaar en lomp zou worden was inderdaad bekend, maar zijn gedrag hadden we van tevoren toch echt iets anders ingeschat, en dan met name wat minder agressief richting ons. Dat gaat nu behoorlijk goed, maar het heeft me wel een paar littekens opgeleverd. Dat hij het niet nuttig vindt om achter een bal aan te rennen vind ik totaal geen probleem, maar als je ziet hoe leuk hij het vindt om achter een hond aan te gaan die aan het apporteren is….. Hier kan hij geen genoeg van krijgen, dus hadden wij het idee om een soortgelijke situatie te creëren waarin hij wat actiever kan zijn.
Wat betreft het aanpassen naar anderen, dit doet Bruce ook. Bij kleinere honden gaat hij er redelijk voorzichtig op af, en blijft ook rustig. Bij grotere honden is hij behoorlijk lomp.. en onze cavia’s geeft hij een keer een lik 
Hondentaal snapt hij nog steeds niet, de wereld is een speeltuin en hij snapt niet dat sommige honden niet willen spelen.
We zullen er vanavond (en de komende dagen natuurlijk) nog eens goed over nadenken, en de voor- nadelen afwegen. Het zou zo leuk zijn als hij wat meer kon spelen, maar misschien is het nog te vroeg om een grote kans van slagen te hebben.. En dan heeft hij er ook niets aan. Aan tijd, energie en moeite zal het niet liggen, daar vinden we onze weg wel in.

Tussen onse beide cockers zit net vier weken...! Nu 5 en 6 maand. (2x reu) Het puberen begint ja. Druk...en soms ook een moment waarvan je dan gaat afvragen waarom in hemelsnaam twee honden! Maar als je ze dan zo samen ziet spelen - uitdagen- en ravotten is het voor de hond toch super leuker!
De rangorde is wel duidelijk, maar beide weten af en toe van zich af te bijten (figuurlijk dan.) Hoef er zelden tussen te springen. Hopen dat dat zo blijft.
Dit komt doordat het onderwerp niet meer recent is en in het hondenforum archief terecht ik gekomen.
Als je over "2e pup aanschaffen, de voor- en nadelen..." wilt praten in het hondenforum dan kun je het beste een nieuw onderwerp aanmaken
Zoek je iets op de HondenPage ? Vul dan hier jouw zoekwoorden in ?