
Ik hoor mensen wel eens zeggen dat kruisingen gezonder, sterker zijn dan rashonden. Nu zijn al mijn honden vuilnisbakkies, dat maakt niks uit, maar ik zit me af te vragen of het waar is...
Wat denken/weten jullie?
Groetjes YmY
Dit komt doordat het onderwerp niet meer recent is en in het hondenforum archief terecht ik gekomen.
Als je over "Kruising sterker dan rashond?" wilt praten in het hondenforum dan kun je het beste een nieuw onderwerp aanmaken
3 doggies 
Kruisingen hebben een rijker erfelijk materiaal dan rashonden, dus is ligt het in de lijn der verwachtingen dat kruisingen wat sterker zijn.
Volgens mijn dierenarts klopt dat ook over het algemeen.
Het inkruisen van "vers bloed" is noodzakelijk om een ras gezond te houden.

een kruising kan sterker zijn, zeker als de populatie van een ras zeer beperkt is.
een ras waar vele honden gebruikt worden is er steeds nieuw bloed voorhanden.
geef een voorbeeld, de newfoundlander is een kleine populatie, daar moet steeds over de grens gezocht worden naar vers bloed, als ik in italie met vakantie ga, kom ik familie tegen van mijn vorige honden, niet van bamse, daar is nieuw bloed op gezet.
nou wil dat niet zeggen dat ze niet sterk zijn, maar hoe meer er van het zelfde ras zijn, hoe groter de kans is dat er sterkte ontstaat, en minder bij een kleine populatie.
3 doggies 
in kruisingen zitten fouten van de rassen, waarmee gefokt is. de gezondheid is een toevalstreffer, die meestal goed uitpakt. bij raszuiverheid hangt de gezondheid af van de strengheid, waarmee de fokker zijn fokhonden beoordeelt. bij een ruimere populatie heeft hij meer mogelijkheden. met erfelijke afwijkingen en zeker de rasgebonden afwijkingen zal een serieuze fokker nooit fokken, al is de hond nog zo mooi en lief.een goed gefokte rashond is dus niet zwakker dan een kruising.
tana.

Ja dit schijnt zo te zijn, afgezien van de erfelijke afwijkingen die ontstaan als ouderhonden niet zijn getest... Een sterkere genenpool, dus de verhoogde kans op ziekten kan worden vereffend met een gen van een ander ras dat geen verhoogde kans heeft op die ziekte...

Ligt eraan wat je met sterker bedoeld.
Dat ze langer leven, ja dat klopt. Minder last van gebreken, dat klopt niet, met een kruising heb je verhoogt risico op erfelijke andoeningen bij je hond.
Kans op HD, ED is ook sterker aanwezig, de ouders zijn niet getest en je weet dus niet of de ouders er last van hebben, of overdragen. Nou ja noem zo maar op, je kan alle ziektes bij langs.
Verder weet je nooit wat voor pups eruit komen, dus kan de ene zwak zijn en de ander juist heel sterk.
Bij rashonden weet je dat ze vrij zijn van erfelijke afwijkingen, dus heb je daar al geen last van.
Een goed gefokte rashond kan dus nooit zwakker zijn een kruising.
Veronique

Tuurlijk is dit niet....vaak worden kruisingen gefokt door mensen die een fun nestje willen en/of broodfok....
Nou hier komen zeker geen testen bij kijken.
Wat denk je als je een rotweilet met een bouvier kruist..of een herder met een Boef.
Een boef of een rottweiler zijn wel honden die vaak gekruist worden,kijk alleen wat daar voor erfelijke afwijkingen voor komen.
Bij mijn ouders in de straat hebben ze een boef X Herder deze had met 6 jaar zware HD...
En het hondje van mijn buren,een kruising met een jack russel en nog veel meer,een rasechte kruising,die kan nu al met 5 jaar bijna geen stoeprand meer op
En deze beide mensen kwamen vol trots,natuurlijk,hun pup laten zien en zeiden een kruising is zoveel sterker.....
Ik vind trouwens ook honden die als rashond verkocht worden,bij ene puppyfarm,kruisingen.....

lobke is een kruising cavelier king charles spaniel.
ik had interesse in een rasechte cavelierkingcharles spaniel,
er zijn echter een aantal rasgebonden aandoeningen aan de
orde bij dit soort hond. hartafwijkingen komen vaak voor, de
hond moet dan eventueel zijn leven lang tabletjes krijgen.
dit heeft me zo aan het schrikken gemaakt, dat ik niet durfde voor rasecht te gaan bij de cavelier.
lobke is een kruising: stabij-cavelierkingcharlesspaniel en
boerenfox, de dierenarts zegt dat dit hondje sterker is dan
de rasechte.

De echte kruisingen zouden wel sterker kunnen zijn, maar dan bedoel ik de onherleidbare bastaardjes.
De gemiddelde kruising, van bv lab x rotweiler, shih tzu X maltezer is juist zwakker dan de gemiddelde goed gefokte rashond. Want bij de echte rashonden worden de ziektes eruit gefokt en testen gedaan, bij de gemiddelde pretnest fokker worden er 2 willekeurige honden op elkaar gegooid en dat geeft dus wel problemen.

Lobbeke,
Dan heb je geluk dat jou hondje de ziekte niet heeft wnat ook een kruising van dat ras kan de ziekte hebben/krijgen.
Vaak zien DA het over het hooft,die ziekte begint met krabben,wordt ook wel eens de krabziekte genoemd.

Ik ga hierin met Mexx mee, ik denk dat je moet bekijken waar de kruising vandaan komt...
Komt hij uit een lange lijn van straathonden waar "natuurlijke" selectie een rol speelt, dan worden vanzelf de genetische afwijkingen "uitgeselecteerd".
Gaat het om een pretnest met niet getestte ouderdieren, is de kans juist groter dat er problemen zijn. Maar dan heeft het volgens mij niets te maken met het feit dat het een kruising is, meer met het feit dat er niet getest is.
Groetjes, Mischa

Ik ben het er niet helmaal mee eens met sommige bovenstaande beweringen.
Het klopt wel dat je risico heb van bijde ouders qua erfelijke aandoeningen.
Maar het is zeker zo dat je ook van allebij de sterkste genen heb.
Gelukig heeft moeder natuur daar goed voor gezorgd.
een kind / pup / whatever
heeft de beste genen van bijde ouders meegekregen.
en dat maakt dat ze over het algemeen ouder worden en ik durf heel stiekem wel te zeggen wat minder snel naar de DA moeten.
Dus dat het toevallig is als je een gezonde kruising krijg is niet waar.

en het is Beide.....
moet toch eens vragen aan Arjen of hij wat kan maken dat je reacties kan wijzigen

Onze Sieb was ook een kruising!
Is 7 jaar nooit ziek geweest...zijn ook al die jaren nooit bij een DA geweest!
Maar hij kreeg wel lymfeklierkanker en is helaas maar 7 jaar , 3 maanden en 10 dagen geworden!
En kanker komt bij zowel rashonden als kruisingen voor.
Ik weet dus niet echt of het wel zo is dat kruisingen nu echt sterker zijn.
Laten we hopen dat we allemaal ruim 10 tot 15 jaar van onze honden mogen genieten, of het nu raszuivere zijn, of een heerlijke kruising van wat dan ook...ja toch!!
ja inderdaad daar gaat het om of kruising of rasecht, iedere
hond kan ziek worden, ook elk mens.
als mijn kruising ziek wordt heb ik inderdaad pech, over
"krabziekte" gesproken springomely komt bij rassen voor die verdwergt zijn, te klein achterhoofdsbeen.
lobke is geen verdwerging er zit boerenfox en stabij in.
maar ze kan ziek worden, ja. maar kijk dan heb ik tenminste
niet een of andere fokker die zonodig verdwergingen moet fokken
1200 euro in zijn schoot geworpen!!

@ Lobbeke - er zijn cavalier fokkers te vinden die selecteren op gezonde ouderdieren, óók wat betreft de syri.
Hiervoor is een MRI scan noodzakelijk.
Dan weet je van beide ouders of en in welke gradatie ze syri hebben.
Zo kun je selectief fokken en steeds gezondere nakomelingen krijgen.
Als ik voor een cavaliertje zou vallen, zou ik juist naar zo´n fokker gaan en er bij wijze van spreken 1200 euro voor betalen.
Dan weet je tenminste dat het ras verbeterd wordt, en je niet 350 euro geeft aan een (brood)fokker/pretnest die het niet zo nauw neemt met de gezondheid van de nakomelingen..
(dus niet test)
(het was trouwens de King Charles spaniel die zo verwergt werd door fokkers, de cavalier is de variant mét snuit)

de cavelier king charles spaniel is de variant waarbij
springoomely en hartklachten bij voorkomt!
ik heb dus bewust gekozen voor een kruising cavelier, kennissen
van ons hadden er ook een en die was 13 geworden, maar ik ken ook cavelierbezitters waarvan de cavelier 00k 13 oud werd.
en ik ken cavelierbezitters die zeggen nooit meer zo een hondje
heb nog geen hond zo verschrikkelijk zien lijden.
trouwens ben je lid van de cavelierclub? heb je weleens met
keurmeesters en fokkers over dit ras gesproken? trouwens ik
dus wel-de stabij zou ik zo van de rasvereniging kopen en ook een markiesje-maar met de cavelier wacht ik totdat het fokbeleid verbeterd is , een verstandige keuze toch

Lotje is een kruising, vader leek op een york, maar was eigenlijk ook gewoon een kruising van kruisingen, net zoals de moeder. Dus een echt kruising en niet van 2 rassen. Lotje heeft allergieën, hartruis, een vergroot hart, entropion, patella luxatie. Lotjes broer heeft een onderbeet en patella luxatie. Lotjes andere broer is gestorven aan kanker.
Mijn zus haar hond is ook een onherleidbare kruising, die hond heeft ook allergieën. Mijn zus haar andere hond ook een onherleidbare kruising, deze hond heeft geen glazuur op zijn tanden waardoor de tanden nu op 7 maanden oude leeftijd al tandsteen hebben. De hond heeft ook een raar loopje met de achterpoten.
Onze hond van vroeger ook zo'n kruising, een echte vuilnisbakkenhond gelijk ze zeggen, hij is wel 18 jaar geworden, maar had epilepsie.
Dus neen, ik geloof niet kruisingen gezonder zijn dan rashonden. Je hebt gezonde kruisingen en gezonde rashonden, maar je hebt evenveel rashonden en kruisingen die ongezond zijn.
Groetjes
Linsey

Het staat echter buiten kijf dat de aandoening bij een flink aantal rassen voorkomt, mogelijk zelfs in een hogere frequentie dan bij de Cavalier King Charles Spaniel. Hierbij moet men denken aan rastypes als chihuahua, petit griffon, mopshond, king Charles spaniel
van deze link http://www.dierenkliniekdenheuvel.nl/beeldvorming/mri.html
Dus ook bij de king charles..
En er zijn al enkele fokkers van de cavalier die een eigen club hebben die op alle 4 de ziektes testen. dus als je een pup daar weghaalt zit je gewoon goed.
Dit zijn echt de goede fokkers die werken aan het ras en het gezond willen houden.
Want ik heb een pretnest fokker nog nooit een cavalier zien testen! (kost geld he)
En al kruizen ze hem met een ander ras, de kans dat die afwijking doorgegeven wordt is erg groot. Want men wil zon klein koppie juist. Dus kruizen ze met een ander klein ras.
http://www.cavalierkingcharlesgilde.nl/

over het algemeen kunnen we dus stellen dat zowel kruising als rasecht kans maken ziek te worden is ook bij de mens.
maar ook als je een kruising koopt heb je te maken met ras
dus als je een kruising koopt moet je wel degelijk verstand
hebben van de verschillende rassen die erin zitten.
dus nog eens, mijn "caveliertje" is gekruist met twee oersterke rassen, de stabij en de boerenfox!
pak je echter cavelier-cocker, dan heb je nog meer risico op
erfgebonden ziektes, kooiker cavelier is nog zo eentje ook
een risico! dus een kruising kopen kan een risico vormen als je
niet weet welke eigenschappen en welke rasgebonden ziektes
bij de betreffende hond horen, dit geldt ook voor kruisingen fokken.

Ieder levend wezen heeft "defecte genen" in het erfelijk materiaal, honden natuurlijk ook. Het effect blijft beperkt bij een natuurlijke selectie en komt slechts aan het licht als er "toevallig" bij beide ouderdieren hetzelfde gen aanwezig is.
Het ontstaan van de rassen is in het begin tot stand gekomen door "milde inteelt". Dat wil zeggen dat er met licht verwante dieren werd gefokt. Defecte genen werden hierdoor versterkt en konden zich verspreiden door een geheel ras. Dat kan generaties lang tot vrij milde verschijnselen leiden, tot het gen dominant wordt.
Daarna kan men de "dragers" van fok uitsluiten en verder gaan met niet-dragers. Daarmee komt er een verdere afname van de variatie in het het erfelijk materiaal tot stand, en kan het volgende "sluimerende gen" dominant worden.
Door de grootschalige inzet van populaire fokreuen worden er weer andere (áltijd aanwezige) defecte genen verspreid onder het ras. Dat is dus een nóg verdere verarming van het erfelijk materiaal...
Een raszuiver ras is buitengewoon kwetsbaar door de uiteindelijk onherroepelijke afname van de variatie in het erfelijk materiaal...
Kruisingen tussen twee rassen kunnen dus wel degelijk sterker zijn. Voorál als het een kruising is tussen twee rashonden die beide getest zijn op erfelijke afwijkingen. Zij versterken dan elkaars "goede genen", terwijl de rastypische afwijkingen van beide rassen direct worden verzwakt.
Kruisingen tussen honden van onherleidbare afstamming hebben -door de natuurlijke selectie- op zich al een gevarieerder erfelijk materiaal.
100% Gezondheid is bij geen enkele combinatie te "garanderen", ieder levend wezen kan op de één of andere manier iets gaan mankeren.
Bij het selectief fokken
Tot nu toe zijn mijn vuilnisbakken ouder geworden dan al mijn rashonden.
Dit is denk bij de meeste het geval,uitzonderingen zijn er altijd.
Vandaar dit je dit ook vaak hoord,komt zuiver uit de praktijk vandaan.
Het is makkelijk om alle negatieve kanten te benoemen van vuilnisbakken,maar dit kan je ook doen bij rashonden.
Kortom,het is net wat jouw ervaring er mee is.
Bij mij was het alleen maar positief.Zowel lichamelijk als het karakter.
Ik heb een kruising (Terrier, Teckel. Malteser en wie weet wat nog meer...) Ze komt uit Spanje en is gevonden als zwerfhondje. Zij heeft ook syringomyelia! Ik ben er achter gekomen omdat ik 2 King Charles Spaniels (zonder cavalier ervoor...) had die deze ziekte ook hadden. Geen van mijn honden heeft in het beginstadium trouwens gekrabt; krabben hoeft niet altijd een symptoom te zijn! Ik heb een website gemaakt over de ziekte, daar kun je van alles lezen over de symptomen en ook foto's en film van de honden kijken. tinyurl.com/syringo
groetjes, Julie

Ik heb toen ik een kind van 7 was een pekineesje (zuiver met stamboom) gekregen voor mijn verjaardag.
Deze hebben we op 2,5 jarige leeftijd in moeten laten slapen iv, HD, hartruis, elilepsie, lekkende hartklep en ga zo maar door.
Het ras was veel te ver doorgefokt.
2 jaar later hebben wij weer een pekineesje gehaald van een hobbyfokker (deze mensen hadden toevallig een ongeplanned nestje) zonder stamboom. (waarschijnlijk gekruist met een yorkshire terrier) Hondje had wel een onderbeet maar voor de rest helemaal gezond. Ze is nu ondertussen 8 en gedraagt zich nog als een hond van 2.
Verder hebben wij een cavalier king charles spaniel gehad, maar die moesten we na iets meer dan 3 jaar ook in laten slapen ivm hartproblemen.
Met deze ervaring denk ik wel dat kruisingen sterker zijn, maar elke hond kan ziek worden, dus helemaal zeker is het ook niet.
Dit komt doordat het onderwerp niet meer recent is en in het hondenforum archief terecht ik gekomen.
Als je over "Kruising sterker dan rashond?" wilt praten in het hondenforum dan kun je het beste een nieuw onderwerp aanmaken
Zoek je iets op de HondenPage ? Vul dan hier jouw zoekwoorden in ?