Ik heb het ook over de zelfstandigheid in de opbouw, dan zie ik heel graag dat mijn hond zelf ook nadenkt en niet alleen handelt als ik iets uitlok. De drang om te werken vind ik op dat moment belangrijker en mentaal zie je ze zo ook groeien. Het zelfstandig zit en af bijv ben ik niet bang voor, tijdens de training loop je gevarieerd en onvoorspelbaar. Meningen zijn er ook over verdeeld, soms is het voor een hond juist voordelig om te weten wat er komen gaat. Dan is het een kwestie van overwicht om je hond dan toch te kunnen sturen (voor mij geldt dat in het manwerk, bijten, aangezien je voor het examen een vast programma en vaste handelingen uitvoert. Dan weet de hond wat er gaat komen en dan zal hij wel moeten wachten tot ik hem de commando's geef. Dan wordt er ook niet meer beloond op het zelfstandig handelen).
Dus ook de zelfstandigheid ligt aan de situatie, je moet in het trainen van een hond zeer flexibel zijn. Als een hond zich zelfstandig aan de voet aanbied dan zal ik hem daar zeker voor belonen, ik zie graag dat mijn honden mij vragen om te werken. Ik neem mijn hond niet mee, zij moeten mij vooruit sturen. Dus tot een zekere hoogte wil ik dat ze leiding nemen. Ook dan komt het bijten weer om de hoek kijken, ik wil dat ze een bepaalde attitude hebben, ze mogen best wat afdwingen bij bijv de pakwerker. Ze weten wat ze willen en ze komen het halen, terughoudend is zeker niet gewenst. Dus dat is voor mij ook een reden om het toe te staan.
"voet" is trouwens een apart commando, dat is bij mij de basispositie, ik sta stil met de hond naast me. Daar heb ik ooit een kort filmpje over gemaakt, over 2 manier die ik in de training gebruik.





voor als wij er aan toe zijn. 


