" Ik zal je kort mijn verhaal vertellen, misschien helpt het je..
Ik was op zoek naar een ras wat bij mij paste, gewoon als huishond. Ik wilde sporten en een maatje hebben, misschien 2 in de toekomst.
Ik kwam uit bij de border collie en de eerste fokker die ik aanschreef had ik direct een super goed contact mee. Ik kreeg 2e keus voor een teefje, haar teef was op dat moment al drachtig. Al gauw belden we soms uren met elkaar en op een dag vroeg ze me of ik bij de bevalling wilde zijn.
Geweldig! natuurlijk, om je eigen hondje geboren te zien worden, hoevaak krijg je nu zo'n kans..
Ik nam het aan, en ging een lang weekend bij hun logeren toen het teefje uitgerekend was.
voordat de pups geboren werden liet ze me alles zien en ze vertelde zoveel.. Het begon over een leven met border collies, waar moet je aan denken, op letten enz. Maar al gauw kreeg ik ook alle inside info over het fokken en showen. Hoe meer ze me vertelde, hoe leuker ik het ging vinden.
Ik kreeg mijn teefje, zeer geschikt voor show en fok. De eerste tijd heb ik me alleen maar verdiept in het fokken, de lijnen en de gezondheid. Mijn tweede hond kocht ik zonder na te denken bij de lijnen en mijn toekomstige fokplannen. Achteraf niet zo slim misschien, maar ik wilde een maatje voor mij en Ivy, en daar was Joey. Dat was voor mij het belangrijkste.
Inmiddels zijn we 5 jaar verder en heb ik nu mijn eerste nestje..
Sinds 2 jaar ben ik echt serieus bezig gegaan met het fokken. Kennelnaam aanvragen, een nieuw teefje aangekocht, shows gaan lopen met Ivy en testen bij zowel Ivy als Joey uitvoeren.
Een 'startkapitaal' zoals jij het noemt, had ik niet. De kosten komen redelijk verspreid en tot je een nest krijgt kun je het verdelen zoals je zelf wilt en zoals het uitkomt.. Daar eens een testje, en dan eens zo'n test. De ogen test is bv maar 40 euro, terwijl de heupen al snel rond de 150 euro zijn. Dat heb ik gewoon gedaan zoals en wanneer het uitkwam.
Sinds ik honden heb, heb ik eigenlijk alleen part time gewerkt omdat ik genoeg tijd wil hebben voor hun. Zou het niet eerlijk tegenover hun vinden om veel te gaan werken terwijl zij alleen zitten, die tijd.
Dat betekend wel dat wij het niet altijd breed hebben, maar dat is een kwestie van goed nadenken en plannen. Geld opzij zetten voor dekgeld, stamboom aanvragen, inentingen enz.
Wat al kun je de voorbereidingskosten goed verdelen, als je eenmaal een nestje krijgt, komt alles tegelijk natuurlijk.
Een gedeelte van het geld wat je erin steekt krijg je natuurlijk terug uit je puppy's, afhankelijk van de grote van het nest. Maar de eerste paar nesten zal dat alleen geld zijn, wat je er zelf al in gestoken hebt.
Maar het is ook een kwestie van goed zoeken en nadenken. Ik heb bv nu het meeste tweede hands gekocht. Stuk goedkoper en net zo goed. Als we een paar jaar verder zijn zou ik langzaam aan dingen kunnen gaan vervangen voor nieuw.
Desondanks was ik voor mijn werpkist toch nog 100 euro kwijt, voor mijn puppy ren 150.
Al met al kost het een heleboel geld, helemaal in het begin en daar moet je wel rekening mee houden.
Mijn werpkist heb ik al een tijdje, ik kwam hem tegen, het kwam uit en ik heb hem vast gekocht. Op dat moment had ik de kans op een relatief goedkope werpkist (wel een hele goede).
Dat bedoel ik dus met goed plannen en ver vooruit kijken. Zo kun je de kosten wat verdelen over een langere tijd en zal het beter te doen zijn als je niet een dikke spaar rekening hebt...
Wat ik je zou aanraden... Ga kijken bij fokkers van jou favoriete rassen.. Denk goed na over welk ras je zou willen en ga je daarin verdiepen. Eens je daarin zeker bent ga je je inschrijven bij een goede fokker voor een teefje. Vraag veel en leg de fokker uit dat je zou willen fokken. Ze zullen je met alle liefde en passie alles vertellen wat je wilt en moet weten.
Shows zijn in sommige rassen verplicht als je wilt fokken, bepaalde kwalificaties zijn dan nodig.. Maar inderdaad ook voor de naamsbekendheid van je teefje, en jezelf. Ook leer je daar andere fokkers kennen binnen je ras en geloof me, er is geen betere leerschool dan andere fokkers.
Ik heb het geluk gehad dat de fokster van mijn 2e teefje een hele goede vriendin van mij is geworden en van haar heb ik echt enorm veel mogen leren. Ze staat altijd voor me klaar en wil me altijd helpen als ik vragen heb. Sterker nog, tijdens de bevalling (mijn eerste echte bevalling die ik zelf moest doen) had ik haar steeds aan de telefoon en zij heeft me erdoor heen gepraat.
Want spannend was het zeker..
Contact met andere fokkers is zo belangrijk.
Boekjes? Ja er zijn veel boekjes over het fokken van honden en het groot brengen van een nestje. En er zal vast nuttige informatie instaan om te weten. Maar dit soort dingen leer je niet uit boekjes. Dit leer je van ervaringen en ervaringen van anderen, die je willen helpen.
Elke bevalling is anders, elke hond is anders en er is geen boek wat daarop in kan spelen.
Ik hoop dat je er wat aan hebt..
Heel veel wijsheid en succes gewenst!
"