Ik had er inderdaad al eens eerder over gehoord,.. dat je uit een mechel werklijn ook een tervuur kan krijgen.. Ben wel heel benieuwd of je ook karakter verschil merkt bij deze twee pups? 
'Een langhaar uit mechelaars is een tervuur en krijgt ook een stamboom als tervuur. Doordat dit toch vaak honden zijn uit werklijnen zijn het niet de makkelijkste . In een nest groenendalers zitten ook regelmatig tervuerenaars , zij hebben vaak een wat minder goed masker , maar worden toch als tervuerenaars te boek gezet . in een nest tervuerenaars kunnen wel grijze honden geboren worden , maar geen zwarte ( groenendaelers dus ) en dit blijven tervuerenaars.'
'in ieder land mogen langharen die uit een mechel combinatie geboren worden als tervuren aangemeld worden,
vergeet de fokker dit of is hij bij aanvraag van de stamboom nog niet overtuigd van de vachtsoort kan zo'n hond dus met lang haar toch een mechel stamboom krijgen,
dat dit nog regelmatig voorkomt is omdat vroeger (en dat is in NL echt vroeger, maar in Belgie mocht t nog tot iets van 18 jr geleden) intervarieteits kruisingen (mechel x terv, terv x groen, mechel x lakense etc) nog gewoon toegestaan waren, t zit dus nog redelijk kort in de lijnen,
in sommige landen is het ook nog steeds toegestaan en t gebeurd ook nog wel eens in bv NL of Belgie met toestemming van de rasvereniging voor verbetering van het ras'
Tervueren uit Mechelaar?
Een Tervuerense herder, gefokt uit 100% Mechelse herders. Het blijkt dat veel mensen niet begrijpen hoe dat in elkaar zit. Graag zou ik door middel van dit artikel wat duidelijkheid willen verschaffen.
Sporadisch komt het voor dat er in een nest Mechelse herders een langharige pup zit. Dit valt goed te verklaren uit het feit dat de variëteiten van de Belgische herder vroeger gewoon door elkaar gefokt werden. Het is immers één ras en al naar gelang de haarkleur en vachtstructuur werd de hond ingedeeld als Mechelaar, Groenendaeler, Tervuerenaar of Laekense herder. Nu zijn variëteiten nog wel aanwezig.
De erffactor voor langhaar is recessief, d.w.z. dat deze alleen tot uiting kan komen als er geen factor korthaar aanwezig is. Menig Mechelse herder draagt deze factor voor langhaar onzichtbaar bij zich. Wanneer twee van deze honden met elkaar gekruist worden, is er theoretisch een kans van 25% op een langhaar. (voor de liefhebbers van erfelijkheid, dit is de tweede wet van Mendel, Aa x Aa geeft 35% homozygoot langhaar ).
We kennen dit verschijnsel ook bij bijv. de Duitse herdesr, zo af en toe zit er een langharige Duitse Herder in een nest. Bij de Duitse Herders is dit qua ras standaard ongewenst, bij de Belgische herder is het geen probleem omdat een langharige, rossiggekleurde Belgische herder als een Tervuerenaar beschouwd kan worden, we hebben het namelijk nogsteeds over één ras..
Door deze langharige Mechelse herdershonden als Tervuerenaars te laten registreren, onstaat de mogelijkheid om een stam Tervuerens te fokken met een geheel andere bloedlijn. Verbreding van de fokbasis dus, iets wat ten goede komt van elk ras. Bepaalde werkhondeneigenschappen die bij de Tervuerense herder niet meer volop aanwezig zijn, kunnen zo, donder een variëteitskruising toe te passen, in het huideige Tervueren bestand worden ingebracht. Mechelse herder liefhebbers hoeven niet bang te zijn voor negatieve effecten voor hun variëteit. Tervuerenbloed kan niet in hun foklijnen terugkomen omdat het onmogelijk is dat er uit twee langharen een korthaar (= Mechelaar) geboren wordt, langhaar is altijd dubbel recessief.
Door langharige Mechelse herder puppen te laten registreren als Tervueren in plaats van als Mechelaar kan men een bijdrage leveren tot verbetering van het huidige Tervuerenbestand.
Er zijn nu in Nederland een paar fokkers die er naar streven langharige Belgische herders te fokken die geschikt moeten zijn voor onder andere de africhting. Hiervoor gebruiken ze honden afkomstig uit pure werkhondenlijnen van Mechelse herders.
De resultaten zijn veelbelovend, de honden hebben merendeels de juiste uiterlijk Tervuerense herders. Hopelijk blijft de belangstelling voor deze honden groeien en zien we op de NVBH africhtingskampioenschappen in de toekomst vaker een langharige Belg.