Ik zal proberen wat meer duiding te geven, en jullie vragen en tips te beantwoorden. Winston (dat is zijn naam btw) is inderdaad een werklijn springer spaniël. Onze wandelingen bestaan meestal uit eerst een half uurtje à veertig minuten aan de lijn wandelen (en oefenen daarop) en daarna laat ik hem nog een tiental minuutjes vrij lopen op een veld. Dat veld is niet vrij groot, dus meestal loopt hij daar wat te snuffelen, maar sinds enkele dagen hebben we nu een frisbee waar hij wel graag mee speelt (apporteren lukt nog niet echt, maar daar kunnen we op oefenen
) Ik denk dat de discussie die hier gevoerd werd, helemaal weerspiegelt wat de laatste maanden allemaal door mijn hoofd is heen gegaan. Ik heb gedacht aan meer loslopen, minder trainen, ook de 'off-switch' is al bij mij opgekomen.Daarenboven hebben we er nu wel net een paar uitzonderlijke dagen op zitten (het veel te warme weer & we hadden ook 10 dagen bezoek van mijn zus en haar hond van 1,5 jaar oud). Ik wilde ook even afwachten wat het effect van die tien dagen op zijn gedrag zou hebben. Wat mij opviel tijdens de dagen dat mijn zus haar hond hier was, is dat Winston echt dooor en dooor kan gaan. Ze konden goed met elkaar om en hebben veel gespeeld en gecrosst, maar het opdringerige gedrag dat hij naar mij deed, deed hij nu in plaats naar Rufus. Hoe vaak Rufus dan ook signalen gaf dat hij even wilde rusten, Winston kon hem niet met rust laten en toen moesten we hem uiteindelijk (ook om Rufus zijn rust te gunnen) opnieuw naar de bench leiden. Daar viel hij dan ook vaak meteen als een blok in slaap of ging hij op zijn minst rusten. Ik had soms echt het gevoel dat hij ging doodvallen door oververhitting of hij Rufus tot het uiterste zou drijven (terwijl dat echt de meest chille hond is die ik ken)! Ook, even terug (voor die hitte) zijn we nog naar het Preshoekbos geweest (de grootste hondenweide in Vlaanderen) Daar heeft hij niet alleen enorm veel plezier gehad, maar ook veel andere en nieuwe honden ontmoet. De hondenweide is ingericht als een bos, en dus ook voor mij wel aangenaam om er te vertoeven. (Daar zou ik dus wel meer kunnnen naartoe gaan) Maar, toch bij thuiskomst kwam hij niet tot rust. Ik heb hem echt moeten vragen, met koekjes, om te liggen en blijven omdat hij anders de hele tijd ronddwaalde terwijl zijn tong tot op de grond hing. Nadat hij het blijven liggen 'moe' was ging hij ook weer dingen stelen... Daarom dat ik inderdaad denk dat het werken op een "off-switch" helemaal geen onzin is. Ik heb daar zelfs al op geprobeerd te trainen en het commando 'op je mat' aan te leren, maar voorlopig komen we niet verder dan het doen en blijven liggen als onderdeel van training (met koekjes). Kortom, uit zichzelf zal hij niet rusten, niet op de mat noch op de vloer of id bench, en dat is wat ik wel zou willen bereiken. @Iglo: heb jij misschien tips die zouden kunnen helpen? Voorlopig heb ik het het "dog relaxation protocol" gevolgd, maar heb er wel voor gekozen zijn mat te laten liggen, ipv ze enkel uit te halen wanneer we erop oefenen want dat vond ik nogal gek. Maar we komen niet tot het punt dat hij dus zelf rust gaat nemen.
Daarnaast wil ik ook nog even terugkomen op jullie voorstellen. Fietsen met de hond is hier in België verboden, maar heb er wel al aan gedacht om met hem te gaan joggen. Alleen, hiervoor wilde ik wachten tot hij 1 jaar is (dat wordt meestal toch aangeraden). Denken jullie dat het daar niet nog wat te vroeg voor is, aangezien hij nog id groei is?Ook wil ik jullie bedanken voor de tip om een hobby te zoeken. Voorlopig gaan wij 1x per week naar de hondenschool en doen we mee aan de gehoorzaamheidslessen. Ik heb wel de indruk dat hij daar veel leert, maar het is zooo moeilijk voor hem om zijn aandacht op mij te vestigen. Zijn neus 'plakt' bij wijze van spreken meestal aan de grond. Ik ga dan ook op zoek naar een hondenschool waar we lessen speuren of mantrailen zouden kunnen doen, als aanvulling op de gehoorzaamheidslessen. Is dat dan geen probleem dan dat hij nog niet volledig 'gehoorzaam' is? Bijvoorbeeld, bij het komen als ik roep, loopt het toch 1 op de 2 keer uit dat hij zomaar ergens gaat snuffelen & met de puberteit nu is het er toch niet veel beter op geworden haha.
Ik hoop dat ik met deze veel te lange tekst, toch een beetje heb kunnen antwoorden op jullie vragen en tips. Laat zeker horen wat jullie ervan vinden en of jullie nog andere/bijkomende tips hebben.
Dankjewel!
ps: sorry, maar het lukt me voorlopig niet een foto te uploaden, ik denk dat ik het forum nog niet zo goed snap...
"
Hoi Ellen, heb een hele hoop tips voor je hoor haha. Bij mijn honden werkte dit heel goed, ook bij de druktemakers.
Dog relaxation protocol ken ik niet.
Ten eerste zou ik de bench niet meer gebruiken, ook geen ren of een andere vorm van beperking. Ik denk dan namelijk dat zodra je de beperking weg haalt hij gelijk weer gaat denken dat het tijd is voor actie. Hij leert dan niet wat jullie willen.
In het begin zal hij super vervelend en druk doen, en alles uit de kast trekken om alsnog de aandacht te krijgen. Bereid je daar maar op voor. Kan wel een paar weken duren. Je moet er even doorheen (er omheen gaat niet lukken ;) )
Zorg in ieder geval er voor dat hij genoeg uitdaging heeft gehad. 10 minuten loslopen op een veldje vind ik niet genoeg. Aan de lijn lopen gaat hij zijn energie niet van kwijtraken. Als ik het zo inschat is jouw hond een type die echt moet rondstruinen, geurtjes volgen, stukje rennen als die zin heeft, graven, zwemmen. Gewoon hondendingen! Vaak gaat dat moeilijker als de hond aan de lijn loopt. Als de warmte voorbij is zou ik echt proberen hem minstens 1,5 uur te laten loslopen per dag. Denk je dat dat lukt? Heb je een bos waar hij mag loslopen in de buurt?
Kanttekening: je moet ook niet te veel gaan doen. Fietsen bouwt vaak alleen maar conditie op. Balletjes gooien maakt ontzettend veel adrenaline aan waardoor ze juist overprikkeld kunnen raken ipv moe. Doe dit dus met mate, zeker niet elke dag.
Thuis begint het echte werk, want nu wil jij gewoon met iets anders bezig, terwijl je hond nog constant drukt doet en aandacht zoekt. Eigenlijk is het gewoon een kwestie van er niet op in gaan. Je hoeft hem niet naar de plaats te sturen, is toch een onbegonnen strijd. Ik denk dat je het hem 100x kan zeggen en dat hij vervolgens alsnog 100x van de plaats komt. En ondertussen heeft die wel mooi de aandacht. Of te wel: niet doen.
Nog een voorbeeld. Stel jij zit op de bank en hij gaat voor je neus zitten en je aanstaren. Doe gewoon alsof je hem niet ziet. Ga opeens zogenaamd heel diep in je boek lezen oid. Ga niet terugkijken en tegen hem praten.
Zorg dat hij weinig mogelijkheden heeft om te klieren. Je aanrecht moet opgeruimd zijn zodat hij er toch niks te halen heeft. Als hij stiekem blaadjes van de planten probeert te eten zet je die plant maar mooi even buiten bereik. Als hij er met je slippers vandoor gaat moet je die opbergen.
Zorg dat er weinig prikkels zijn. Komende paar weken moet je maar even het goede voorbeeld geven en zelf als een zoutzak op de bank zitten. Niet de hele tijd rondlopen. Niet door het huis roepen. Want hoe meer prikkels hoe meer hij er op gaat reageren. Het voelt heel stom om je op deze manier te moeten aanpassen aan een hond, maar het maakt het proces wel vee sneller dat hij zijn rust leert te pakken. Maak het huisleven saai.
Er komt een moment dat hij gaat liggen. Ja, zelfs bij jouw hond. Waarschijnlijk is dat liggen van korte duur en zal hij gelijk op staan als jij een keer per ongeluk niest. Maar dat maakt niet uit. Hij ligt, en laat uit zichzelf het goede gedrag zien, en nu kan je er iets mee.
Bij “capturing calmness” gaat het er om dat jouw hond leert ontspannen zonder dat jij hem er een commando voor geeft. Het heeft totaal geen zin om hem naar zijn plaats te sturen of hem ‘af’ te laten liggen. Hij is dan namelijk bezig met een trucje, en niet daadwerkelijk kalm.
Het moment dat hij uit zichzelf gaat liggen, geef jij hem snel een brokje. Het hoeft niet super lekker te zijn, want dan gaat hij smachten naar de volgende en je wil juist voorkomen dat hij weer in een drukke mindset komt.
Het brokje leg je op de grond neer voor zijn neus. Zelf ga je gewoon weer verder waar je mee bezig was. Waarschijnlijk komt je hond je in het begin achterna want hij denkt: woehoe, aandacht! Maar hier moet je dus niet op in gaan.
Blijf de komende tijd zijn kalme gedrag belonen en het claim gedrag negeren. Als het goed is gaat het hem steeds makkelijker af om uit zichzelf te gaan liggen. Je hoeft uiteraard niet elke keer te belonen, laat hem soms maar lekker liggen.
Als hij rustig ligt kan je hem ook af en toe uit jezelf uitnodigen om te spelen met bijvoorbeeld een trektouw. Hij leert dat hij niet hoeft te zeuren om aandacht, hij krijgt het vanzelf wel een keer. Het is wel belangrijk dat je dit doet, anders is het oneerlijk naar de hond toe.
Soms kan je aan je hond zien dat hij doet alsof hij “rust”, maar stiekem zit hij te wachten op het brokje. Dan is hij dus bezig met een trucje en eigenlijk nog steeds aan het werk. Niet belonen dus, want je wil niet dat hij werkt, je wil dat hij rust. De beloning moet onverwacht zijn.
Je kan hem ook kauwsnacks geven waar hij langere tijd over doet. Als hij bezig is met kauwen kan je hem ook belonen met een brokje, hij is immers rustig.
Ik denk als je dit blijft volhouden je echt vooruitgang gaat zien. Je kan dan ook gaan afbouwen met belonen. Je zult zien dat hij steeds meer prikkels aankan en alsnog rustig kan blijven. De beloning van het brokje is misschien een beetje raar. Het gaat dan ook niet om het brokje. Het gaat om het signaal van “hey, ik doe iets goed”. En aandacht vindt hij toch het allerfijnst. En via het brokje geef je hem eigenlijk de erkenning dat je hem ziet staan, zonder dat je hem te veel opwindt.
Als je na zo’n vier weken nog geen verschil ziet zou ik er professionele hulp bij zoeken.
Buiten zou je ook aan de slag kunnen. Voor het geval je hem ooit mee wil nemen naar een terras. Hier werkt de “voet op de riem” oefening goed bij. Ga ergens stil staan, met je hond aangelijnd. Zet je voet op zijn riem neer (dit gebaar wordt uiteindelijk zijn herkenning dat het tijd is voor rust). Geef hem absoluut geen commando, geen zit, geen af. Je wil dat hij uit zichzelf gaat rusten. In het begin staat hij waarschijnlijk en kijkt om zich heen. Het moment dat het wel erg saai wordt voor hem gaat hij op zijn kont zitten. Beloon dit. Geef hem wat lekkers, maar ga niet te veel tegen hem praten. Als hij gaat liggen, helemaal goed, beloon hem. Zorg er wel voor dat het geen trucje wordt. Het moet echte rust zijn. Als je dit regelmatig oefent zal hij veel sneller in ruststand gaan zodra jij de voet op de riem zet. Het is fijn als je hond gewoon gaat liggen of slapen als jij op het terras zit.
Verder helpt structuur heel goed bij dit type hond. Op vaste tijden uitlaten zodat hij weet dat er in de tussentijd toch niks leuks gebeurd, en kan ontspannen.
Zo een hele hoop informatie, hoop dat je er wat aan hebt. Als je nog vragen hebt of tegen iets aan loopt mag je het zeggen hoor.


3 doggies

Dus ik "ga slapen", en draaide me dan om en ging dan zelf slapen. Dus dat commando is er in geslopen.

De bench staat er nog voor 's nachts, maar overdag kan hij nu wel los in de ruimte waar ik/wij aanwezig ben/zijn.













