Communiceren, niet Conditioneren
De geschiedenis van de Conditionering
Conditionering kennen we natuurlijk allemaal van Pavlov, die honden verleidde te kwijlen op het geluid van een afgaande bel. We hebben er hele trainingsmethodieken op gebaseerd en passen het in onze opvoeding van honden nog maar al te graag toe. Maar wat ging aan deze manier van omgaan met dieren vooraf? Welk gedachtegoed is de basis van het Conditioneren?
Conditionering ontstond vanuit de aanname dat innerlijke processen van dieren niet meetbaar waren en daarom niet meegenomen moesten worden in een experiment. Dit was de oplossing op de zorgen die men had over het antropomorfismen(vermenselijken) van dierlijk gedrag waardoor een correcte observatie en conclusie, en kwantificering, van dierlijk handelen niet mogelijk was. Aan de hand hiervan bleef dus een "impuls-reactie" type experiment over en werd aan de innerlijke processen van dieren geen waarde meer toegekend. Als resultaat hiervan conditioneerde Pavlov het kwijlen van een hond, werden hele hordes duiven geleerd pijnprikkels te vermijden en is "Little Albert" voor het leven getraumatiseerd.
Maar toen!
Twee klassiek geschoolde Conditionering onderzoekers, de Brelands, deden een ontdekking die henzelf zeer ontstelde. Werkten zij zelf vanuit een basis overtuiging in de Conditionering, kwamen ze toch tot de conclusie dat deze hen faalde. In een experiment met wasberen, waarin het doel was de dieren te conditioneren tot het opbergen van munten, lieten de dieren steevast ander (ongewenst) gedrag zien. In plaats van de munten op te bergen bleven ze met hun pootjes langs de objecten wrijven. Dit was nog te corrigeren met een enkele munt maar zodra er twee in het spel kwamen was geen enkele correctie meer adequaat in het afremmen van het gedrag. De Brelands, beide zeer capabele onderzoekers en trainers, kregen vrij snel in de gaten dat de wasberen Natuurlijk gedrag lieten zien, namelijk het motorische patroon voor wassen van voer. Niet alleen wasberen, ook varkens en gevogelte toonde gedrag voorbij de Conditionering.
Dit gooide een kink in de kabel van de Conditioneringsleer want de interne processen van het dierlijke zijn, waren nu niet meer te negeren. Sterker nog, zelfs binnen Conditionering experimenten, die dergelijke processen methodisch verwaarloosden, kwam het naar voren. Dit, in combinatie met een al groeiende onvrede over de aanpak van de Conditionering, brak het onderzoek naar dierlijk gedrag en dierlijke cognitie weer open.
Cognitieve Ethologie
Conditionering werkte dus enkel wanneer, binnen het experiment, iedere vorm van gedrag gebaseerd op interne structuren (instinct, motivatie) werd behept. Alleen door de structuur van een experiment dusdanig te controleren dat geen natuurlijk gedrag mogelijk was of geen motivatie tot natuurlijk gedrag ontstond, kon alternatief gedrag worden geconditioneerd. In de natuur, waarin dergelijke controle niet mogelijk is, was de Conditionering dus niet toereikend. Dit leidde al snel tot het oude probleem, het antropomorfismen.
De sleutel tot dit probleem lag hem dan ook in de immer groeiende wetenschappelijke mogelijkheden. Hersenen werden ontleed, hersenactiviteit werd gemeten en zo ontstond al snel een zeer functioneel beeld van welke hersenstructuren gerelateerd zijn aan welke functies. We kwamen tot de conclusie dat alle zoogdieren neurologisch in staat zijn tot de "menselijke" emoties, woede, lust, liefde, jaloezie, blijdschap, etc. We leerden dat het vermogen tot abstract denken in grote mate aanwezig is in heel wat zoogdieren, waaronder honden, en dat het vermogen tot taalherkenning behoorlijk primitief is!
Door dit te koppelen aan gedragsonderzoek kregen we een behoorlijk goed beeld (en deze groeit nog steeds door) van de (on)mogelijkheden van andere dieren. Voor ons belangrijk, honden. , Het eerdere idee van de Conditionering dat de innerlijke processen van dieren verwaarloosbaar waren, kieperde dus overeind.
Honden trainen volgens de Conditionering
Zoals we eerder zagen heeft Conditionering alleen het gewenste effect als je de mogelijkheid tot ieder natuurlijk gedrag blokkeert. Feitelijk is dit in het dagelijks leven niet of nauwelijks mogelijk. Niet vreemd is ons dan ook de notie dat "de hond het wel doet op het veld", op de training alle trucjes kent en eenmaal van het veld nauwelijks mee te leven valt. En mocht het ons toch lukken een hond te Conditioneren op iedere mogelijke locatie, dan krijgen we alleen het gewenste effect zo lang er geen enkele andere prikkel is die het Geconditioneerde gedrag overschrijft. Mocht er op enig ander moment bij de hond een nieuwe motivatie ontstaan, is ook deze motivatie bij machte het Geconditioneerde gedrag te blokkeren. Daarnaast maakt het Conditioneringstrainen typisch gebruik van beloningen die voor de hond van ondergeschikt belang zijn. Een hond die dagelijks eten krijgt, en feitelijk dagen Zonder eten kan, hecht geen grote waarde aan een stukje frikadel of kaas.
Dit alles maakt het trainen volgens de Conditioneringsleer een zeer kwetsbaar gegeven en het is ook niet vreemd dat honden, ondanks de beste intentie van de wereld, niet het gewenste gedrag gaan vertonen. De schuld leggen we dan vaak bij rastypische eigenschappen; een Golden Retriever jaagt, een Husky trekt, een Beagle blaft. Dit is tevens het moment dat de trainer zijn ware kleuren toont, namelijk dat hij geen verstand heeft van het Conditioneren. Had hij verstand van het Conditioneren en moest hij in deze materie geloven, dan zou hij per definitie rastypische eigenschappen moeten verwaarlozen. Immers, interne processen doen er voor de Conditionering niet toe!
Hoe dan wel?
Maar laten we niet vergeten wat de Cognitieve Ethologie ons allemaal heeft geleerd. We leven samen met dieren die intens intelligent zijn, tot hoge mate abstract kunnen denken EN, met gevoelens rondlopen. Ten eerste vereisen zij dus ons respect.
Inmiddels zijn we ook bekend met het Sociale Leren, waarin niet de Conditionering maar de interactie met anderen leereffecten teweegbrengt. Vanuit dit Sociale Leren hebben we inmiddels ook inzichtelijk dat honden een zeer rijke opvoeding genieten en aan de hand van deze opvoeding hondse Normen en Waarden, gedragscodes, ontwikkelen. ,
Helaas weten we door de Cognitieve Ethologie ook dat honden behept zijn met een beperkt ontwikkelde frontale hersenkwab. Dit heeft onder andere als gevolg dat ze het overdrachtelijk denkvermogen hebben dat gelijk staat aan een menselijke negenjarige. Aan de hand hiervan mogen we dus stellen dat honden al onze handelingen op abstract niveau wel degelijk kunnen interpreteren, maar dat altijd zullen doen vanuit hun Eigen, Hondse, gedragscodes. Door ons handelen aan te laten sluiten bij deze gedragscodes voorkomen we miscommunicatie die maar al te snel tot probleemgedrag kan escaleren. Dit vormt de basis voor een betrouwbare en stabiele mens-hond relatie.
Honden hebben de unieke mogelijkheid als andere diersoort zich te richten op menselijke geuren en communicatie. Ze betrekken ons dan ook bij hun sociale interacties en het structureren van hun sociale realiteit. Met andere woorden, het is voor ons volstrekt mogelijk te communiceren met onze honden op een niveau dat ze begrijpen, zo lang wij ons met onze communicatie houden aan de hondse normen en waarden. Aan de hand hiervan kunnen we, zonder Conditionering, een onderhandeling voeren over plaats binnen de roedel en onderlinge taakverdelingen.
Communiceren, niet Conditioneren
Door te communiceren, in plaats van te Conditioneren, eren we de innerlijke wereld van onze honden, spreken we hen aan op hun (aanzienlijke) niveau en komen tot een intensiteit van samenleven die met Conditionering niet te behalen valt. Daar waar Conditionering de innerlijke wereld van honden negeert en de relatie instrumentaal maakt (snoepje, speeltje) maakt het communiceren het ons mogelijk met onze honden de diepte in te gaan.
Het resultaat is een gelukkige mens-hond combinatie die niet van kunstjes, maar van samenwerking doordrongen is.
--------------------
http://psychclassics.yorku.ca/Watson/views.htm
http://psychclassics.yorku.ca/Breland/misbehavior.htm
http://www.brainmuseum.org/index.html
http://familydogproject.elte.hu/
http://evolutionaryanthropology.duke.edu/research/dogs/publications
Honden trainen volgens de regels van de natuur Deel 1, Drs. Arjen van Alphen & Francien Koeman
Honden trainen volgens de regels van de natuur Deel 2, Drs Arjen van Alphen & Francien Koeman
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0003347284713807
http://familydogproject.elte.hu/Pdf/publikaciok/2011/Lakatos2011.pdf]




?! Goed stuk, zelf geschreven? 










