Hallo Tim en Suus,
Hoe lang het duurt voor een hond opgevoed is dat verschilt per ras en per hond. Kijk in de rasbeschrijving goed naar welke honden inteligent en leergierig zijn. Als een hond een will-to-please heeft, dan kan je in 2 maanden tijd ontzettend veel aanleren! Vraag ook gerust hoe de ouderdieren zijn.
Ik zou het jullie afraden om een jachthond te nemen, deze zijn instinctief gericht op alles wat ze ruiken en gaan daar snel achteraan. Een jachthond goed opvoeden kan zeker, alleen vergt het meer energie, tijd en aandacht dan een hond met een minder eigenwijs karakter. Ook een hond die zeer veel energie heeft (zoals een border collie) zou ik jullie niet aanraden als hij toch ook veel alleen thuis of alleen in de auto moet gaan blijven. Maar kijk vooral ook naar wat je leuk vindt!
Om een voorbeeld te geven: allebei mijn honden waren binnen een week zindelijk en kenden de commando's zit, af en los. Als ze willen leren, dan kan het snel gaan! Maar voor dingen als alleen blijven en het socialiseren heb je meer tijd nodig. Als je de hond mee wilt nemen naar je werk, dan komt hij in veel verschillende omgevingen. Probeer dan ook de pup zoveel mogelijk te laten zien, (denk aan evenementen, gehandicapten, kinderen, buitenlanders, ouderen, paarden, koeien, katten, wegwerkzaamheden, tractors, etc etc). Hoe meer indrukken de pup op een goede manier heeft meegemaakt, hoe makkelijker hij daarop reageert later.
Bedenk je wel dat je de pup niet overvraagd. Een pup slaapt veel en kan niet de hele dag oefenen. Veel korte momenten (van 5 a 10 minuutjes) zijn beter, dan een heel uur achter elkaar trainen. Ook is belangrijk dat je stopt op het moment dat iets goed gaat. Sluit positief af, dan wil je hond het de volgende keer weer zo goed doen.
Als de pup na 2 maanden nog niet helemaal mee kan, kun je misschien een beroep doen op familie en vrienden die hem tussendoor een keer uitlaten.
Aanleren van dingen gebeurt voor 90% in en rondom het huis, hiervoor hoef je niet elke dag naar een training. Het beste is om de hond zoveel mogelijk te wennen aan je normale dagelijkse ritme. En bedenk ook goed bij alles wat je pup doet of het later nog zo schattig is... bijvoorbeeld zachtjes in je vinger bijten, tegen je opspringen etc.
Als je later de hond veel meeneemt in de auto, dan moet je hem daar goed aan laten wennen. Ik zou je dan ook als tip mee willen geven: let goed op in welk jaargetijde je de pup krijgt. In de zomer is het te heet voor de hond om in de auto te blijven, terwijl dit in de andere seizoenen prima te leren is.
Mijn hond gaat het liefst overal mee naar toe. In de auto zitten vindt hij geweldig. Hij weet dat de baas toch wel terug komt. Maar net als alleen thuis blijven, moet je ook alleen in de auto blijven rustig aanleren en opbouwen. Maar ik heb hem bijvoorbeeld ook aangeleerd op zijn kleed te liggen als we op visite gaan. Vaak mag hij mee naar binnen als mensen horen dat hij op zijn eigen plek blijft liggen.
Als je weinig ervaring hebt met honden is het misschien ook een idee om eens met iemand anders mee te kijken. Ik heb zelf veel geleerd van een buurvrouw, met 2 zeer opgevoede honden. Met veel vragen kon ik bij haar terecht.
Ik hoop dat je er wat aan hebt!
Groetjes,
Anke