Hier een kruising die door een stichting naar Nederland is meegenomen en door mij is geadopteerd.
Een Tibetaanse mastiff pup (reu) staat nu ook op de planning, uiteraard met stamboom en de nodige testen. Ik heb genoeg redenen om daarvoor te gaan:
1. Ook met stamboomloos-geteste honden heb je een grotere kans op afwijkingen. De ouderdieren kunnen dan wel klinisch gezond zijn, maar hoe zit dat met de voorouders? Zonder stamboom kom je daar niet achter. Daarnaast kan je het inteeltpercentage niet berekenen. Een vrije bloedlijn geeft je meer zekerheid.
2. Ik wil absoluut niet mijn geld spenderen aan pretnestfokkers. Ik snap nog steeds niet dat mensen zonder doel maar blijven vermeerderen... De gezondheid van de honden komt op de laatste plek te staan, en hun plezier en het extra zakcentje zijn toch belangrijker met alle gevolgen van dien. Waar ik nog het meest van walg is dat er zat mensen zijn die weten dat ze fout bezig zijn, maar helaas te egoïstisch zijn en eromheen praten.. Vergeet niet dat oepsnesten vaak als excuus worden gebruikt om commentaar te voorkomen. Sowieso is het in de meeste gevallen gewoon een pretnest, aangezien het maar zelden gebeurd dat het baasje pas weet dat de hond drachtig is wanneer die begint te bevallen. De meesten komen er snel genoeg achter en besluiten de dracht voort te zetten. Ik geef liever geld uit aan een fokker die de gezondheid van de honden op nummer 1 zet en ook echt een doel heeft die hij/zij wilt bereiken met zijn/haar fokprogramma.
3. Ik ben ook al regelmatig tegengekomen dat pretnestfokkers hun reu/teef alsnog gebruiken voor de fok, ondanks meldingen van kopers waaruit duidelijk is geworden dat de reu/teef drager is van een afwijking. Mocht er iets gebeuren met je verantwoord gefokte pup, dan kan je dat makkelijk melden bij de fokker die gelijk actie onderneemt. De fokker zal onderzoek doen, terug kunnen kijken d.m.v. de stamboom en voorkomen dat zoiets nog eens gebeurd. In dit soort gevallen is een stamboom dus super handig.
4. Het is gewoon heel interessant om te weten wie de voorouders zijn van mijn hond.
Lang verhaal... Maar er zitten dus veel voordelen aan een hond met stamboom van een verantwoorde fokker. Ik vind het dan ook heel jammer om te zien dat mensen geen €1000,- willen neertellen voor een verantwoord gefokte hond met stamboom, terwijl het toch 10-15 jaar geluk geeft. Voor bijna hetzelfde bedrag kopen die mensen wel weer een mobieltje die na 2 jaar wordt vervangen. Mijn Tibetaan zal zo rond de €2000,- gaan kosten (duur ras..) en dat heb ik er graag voor over, ik weet wat ik er voor terug krijg en ik heb al mooie plannen gemaakt, nu alleen nog geduld hebben haha.
Hopelijk sporen deze redenen andere mensen aan om geduldig te zoeken naar een fokker die er alles aan doet om de kans op erfelijke afwijkingen zo klein mogelijk te houden. En anders kun je altijd nog herplaatsers, asielhonden etc. een gouden mand aanbieden, dat is iets anders dan rechtstreeks van de fokker. Daar zal je de hond een groot plezier mee doen!