Waar ik naar gezocht heb en nergens kan vinden is informatie hoe lang een husky mag wandelen/hardlopen op welke leeftijd. We willen natuurlijk verantwoord conditie opbouwen en dit zeker niet ten koste van zijn gezondheid laten gaan.
is dit soort informatie ergens te vinden?
Belangrijker dan hoe lang ie mag lopen is de manier waarop ie loopt.
Voor een goeie, evenwichtige ontwikkeling van spier & gewricht laat je een pup het best zo veel mogelijk z'n eigen tempo bepalen. Je zal al snel merken dat dat tempo anders is dan je eigen tempo. Daar gaat het vaak mis: mensen verlangen dat een pup netjes met hen meeloopt, maar staan er niet bij stil dat dit niet het natuurlijke tempo vd pup is.
Honden wisselen ook verschillende tempo's af en het is goed dit te volgen en hem ook toe te laten stil te staan, langzaam te stappen, in een drafje te lopen of even voluit te laten gaan. Dit zorgt ervoor dat alle spieren zich goed kunnen ontwikkelen.
Ook verschillende ondergronden zijn een goed idee, daar wordt hun motoriek beter van: hellingen, rotsen, zompig moeras, mul zand, op en neer en onder en boven… laat 'm het allemaal maar lopen in z'n eigen tempo, zo leert ie z'n bewegingen juist in te schatten en krijgt ie een goeie coördinatie en snel reactievermogen.
In een drafje rechtdoor lopen is veel minder belastend voor de hond dan bijvoorbeeld ravotten, waar hij korte zwenkbewegingen maakt, springt, remt, uitschuift, enz. Ze lopen dus sneller blessures op bij spel dan bij wandelen. Dat wil niet zeggen dat spelen niet mag, integendeel, het is ook belangrijk voor de ontwikkeling vd hond, maar hou spelen kort en let erop dat het niet té intens wordt.
Ik vind zelf die hoeveel-minuten-wandelen-regel onzin. Want het houdt geen rekening met de inhoud van een wandeling.
Mijn beide pups gingen al snel lang mee op pad, maar dat hield niet in dat er altijd gelopen werd. Samen het bos intrekken en dan laten snuffelen, de wereld verkennen, samen een molshoop uitgraven, een verstopspelletje doen, samen picknicken, even luieren, weer een eindje lopen, enz. Heerlijk is dat, gezond voor het lijf en ideaal om een vriendschapsband op te bouwen.
Vanaf dat ze 6 à 7 maanden waren, wandelden onze honden evenveel als ze nu als volwassen hond doen.
Als je met de husky wil mushen, mag je op de leeftijd van 5 maanden beginnen met de eerste gewenning aan het trekken van een licht gewichtje (aan een goed tuigje). Dit gaat dus niet zo zeer om kracht, maar om gewenning aan en het plezier vd sport mee te geven. In deze periode kan je ook de eerste commando's aanleren.
Op de leeftijd van ongeveer 8 maanden mag de hond (uiteraard indien ie lichamelijk gezond en daartoe in staat is) beginnen trekken. Ook hier opbouwen (gewicht, duurttijd,…) en vanaf 1 jaar mogen ze meedoen met sledehondenwedstrijden.
Heeft je hond een stamboom? Dan ken je z'n afkomst, weet je of de ouders goeie werkers waren en getest zijn op o.a. HD. Dat is geen garantie, maar geeft je toch iets meer zekerheid over de lichamelijke geschiktheid tot sporten voor je pup.