je kan kiezen voor zowel een fokker met stamboom als een particulier met stamboom, of je kiest voor een particulier zonder stamboom.
Wat is het voordeel van een stamboom; je weet de familie geschiedenis en een "goede" fokker heeft rekening gehouden met bepaalde erfelijke afwijkingen. Elk ras heeft helaas wat beperkingen die voor kunnen komen, normaal fok je dan niet met deze hondjes verder. Zo voorkom je (zover mogelijk) dat er ziektes ontstaan en is de kans groter op dat je een gezond hondje hebt. (Helaas zijn er altijd uitzonderingen natuurlijk, kan altijd gebeuren.)
Nadeel van stamboom de kosten, maar deze worden weer gemaakt doordat de fokker onderzoeken verricht bij de ouders enz. Voordeel van zo'n erkende fokker is dat zij langere tijd met het ras fokken, door en door kennen, je tips kunnen geven, en je uitgebreid kennis kunt maken met het ras. Bij een particulier is het vaak je komt langs en koopt of komt later nog eens langs om op te halen. Dat is uiteraard niet bij iedereen, maar wel vaak het geval.
Zelf heb ik de twee zusjes van een particulier, zij hebben de moeder gekocht bij een erkende fokker, de vader woonde bij die fokker. Samen besloten zij een nestje te nemen. Twee stamboom ouders, testjes enz. Hoe ik zeker wist dat dit goed zat? Door een enorm berg vragen te stellen, de namen te google, papieren in te kijken en op een gegeven moment was ik overtuigd dat het goed zat.
Waarom ik zo wantrouwig was deze keer, omdat ik helaas de vorige keer mijn hondje bij een ordinaire broodfokker heb gekocht. Was het jaar 2000 internet was nog niet zo luxe als nu en toen keken we nog in de krant voor een advertentie naar puppy's. Ze woonde in een enorme lange schuur wij moesten in de gang blijven wachten en dan haalde hij een puppy. Die vond ik niet leuk en kreeg er nog 2 vond ik ook niet leuk.. ik kwam voor een maltezer maar deze waren er niet en opeens had hij toch een maltezertje. Dat bleek onze rusty ze was enorm klein dus als 10 jarig meisje moest ik die hebben. We hadden geen ouders gezien, ze stonk naar vieze hond maarja ze was schattig... 3 dagen later konden we haar ophalen.
we hebben bijna 13 jaar plezier gehad van ons meisje maar ook heel veel verdriet, ze bleek ipv 8 weken slechts ongeveer 5 weken oud te zijn had maar net tandjes en nog nooit brokken gezien. We hebben toen speciale pap moeten voeren en ze heeft letterlijk gevochten voor haar toen nog zo korte leventje. Ze bleek naar 1,5 jaar ook nog epilepsie te hebben en meerder mankementen zoals een kromme ruggengraat, slechte tanden, baarmoederproblemen en uiteindelijk helaas kanker. Daarnaast bleek ze ook nog eens geen maltezer te zijn maar een mix van bichon frise met waarschijnlijk een poedel, al maakte dat ons weinig uit :)
sorry voor het lang verhaal maar ik wil iedereen het besparen dat zij een broodfok hondje aanschaffen. Naast de enorme berg medische kosten is het ergste het enorme verdriet en onmacht dat erbij komt. Door goed vooraf tijd te steken in het vinden van het juiste hondje kan dat voor een groot deel voorkomen worden. :)
lees je goed in de rassen, kijk welke je aanspreekt en zoek er dan fokkers bij, ga er eens langs en maak kennis, soms klikt het soms niet. Controleer alles, google goed de namen van de fokkers en ga op onderzoek uit. het kost allemaal even tijd maar als die kleine uk dan straks rond hobbelt in je huis is het dat allemaal waard :)