bij mij bestaat het wel, maar het is geen "rangorde" in boven de ander staan
maar de ene hond kan veel meer verantwoording dragen dan de andere
als je in een vaste grote groep wandelt met je hond zie je dat vanzelf ontstaan
dat wordt niet afgedwongen, het wordt toegekend, of te wel, het wordt gegund
in de groep waarmee wij wandelen en ook weekenden weggaan (kennen elkaar dus al jaren)
zie je wel degelijk "rangorde" verschil, maar de honden die veel verantwoording dragen dwingen dat niet af met geweld, zij zijn zo goed in onderhandelen en daarmee hun punt tot uitvoer te brengen dat hen dat respect en vertrouwen oplevert.
staat tegenover dat de honden met meer verantwoording dan wel precies op het juiste moment opduiken als 1 van de anderen in de problemen dreigt te komen (bv door aanvallende dreigende honden van buitenaf), het zijn altijd dezelfde 2 reuen (niet de teven dus) die zorgen voor de veiligheid van de groep.
1 reu is dan ook nog meester in het bewaren van de rust binnen de groep
maar is hij zelf ooit agressief......... nooit
hij krijgt wel de ruimte waar hij die wil hebben, dat krijgt hij gewoon, staat tegenover dus dat hij
ook veel verantwoording draagt waar de rest loopt te dollen
mooi is altijd als we in de duinen ergens picknicken, zit de belangrijkste reu dus iets van de groep af, op het hoogste punt, hij zit daar super relaxed, maakt zich in het geheel niet druk, en als iemand hem wat lekkers gaat brengen is er geen hond die hem dat betwist.
pas was een prachtig moment, er was een grote kuil gevonden, en er werd wat over geruzied
wat doet de belangrijkste reu...... die komt er eens rustig bij staan....... en gromt of grauwt niet, hij staat er alleen, en wat doen de anderen........ ze maken ruimte voor hem, hij inspecteert de kuil, gaat er kort in liggen, staat op, wandelt weg en neemt een strategische positie in op afstand.
er is geen seconde meer geruzied, maar er werd heerlijk gegraven en gedold.
uiteindelijk zijn wij de baas (verantwoordelijke) en pakken we dat ook af en toe over van onze honden, zeker bv als we zien dat ze moe worden en er irritaties kunnen ontstaan, dan wordt alles op bevel van de eigen baas tot rust gebracht, het is fantastische groep reuen en teven, van een behoorlijk stevig ras, maar ze communiceren geweldig en of er verschil is in verantwoordelijkheid en taak (en dus ook rechten en rangorde) alleen niet door geweld afgedwongen met op basis van mogelijkheden en ervaring.
met meer honden in huis zie je dat ook, wat ook duidelijk is, is dat dat geen "vast" gegeven is, er is niet 1 "tiran" want als de verstandhouding is goed is, is er rust en kan je nauwelijks meer zien, of er wel verschil is, honden zijn groepsdieren en uit op veiligheid en geborgenheid, niet op continu elkaar de maat nemen.
maar....... honden als de honden die ik omschrijf, zijn er in mijn optiek niet zoveel
en dan is de rol van de baasjes (de meest verantwoordelijkheid dragende) heel groot en zo hoort het ook.
maar rangorde bestaat bij mij wel, alleen niet in een terreur netwerk
maar in rust, communicatie vermogen, verantwoordelijkheid nemen en kunnen dragen (de hond moet het dus ook kunnen uitvoeren) stabiliteit
en uiteindelijk....... hoort de mens daar direct weer in te kunnen stappen, zodat de hond in kwestie zijn eigen stabiliteit kan spiegelen aan dat van zijn baas