Dit gedrag is zelfbelonend. Hij springt en gaat helemaal uit z'n dak en daarna gebeurt er wat hij wilt: de auto rijdt weg, de fietser fietst door en de hond gaat weg. De hond denkt nu dat hij ervoor heeft gezorgd dat de auto/fietser/hond is weggegaan. Dit stimuleert het gedrag.
De fietsers en auto's wakkeren ook zijn jachtinstinct aan.
Je kunt dit afleren door aandachtsoefeningen met hem te doen. Je moet ogen van voor en achter hebben om eerder dan hem te zien dat er een hond, auto of fietser aan komt. Je draait je dan om en gaat zo staan, dat je hond de andere hond of fietser/auto niet kan zien. Je gaat dan zijn aandacht vragen. Dit moet je eerst thuis gaan oefenen. Je roept hem, zegt 'kijk eens' of een ander commando en als hij kijkt, beloon je hem. Dit is gemakkelijk met een clicker aan te leren, maar kan ook zonder. Eerst moet de hond 1 sec. je aankijken, dit ga je langzaam opbouwen. Je kunt ook bijvoorbeeld zijn aandacht afleiden van de hond door hem enthousiast te maken voor een bal. Je pakt dan een bal als hij de hond ziet, draait je om en speelt met de bal. Een hond kan zich niet op 2 dingen tegelijk richten.
De hond voelt zich ook sterker, omdat hij aan de lijn zit. Hij heeft dus zijn baas achter hem staan voor 'steun'. Daarom halen honden eerder uit aan de lijn.
Ik zou met je hond naar cursus gaan, daar kun je dit soort dingen goed aanleren. Je hond komt nu in de puberteit en je moet zorgen dat jij de leiding hebt.