Voeding
tip: Je kunt de text aanpassen of een foto toevoegen
Foto's van bezoekers
Sleutelwoorden van dit artikel
anders beetje beter bevat botten brood calcium commercië complete dierlijke diermeel eerst eiwitbron eiwitten fosfor geval geven goede graan honden ijzer koken makkelijker nutrië percentage plantaardige prima prooi verteerbaar verteerbaarheid vitamines vlees vocht voedingsmiddelen water weinig werktVoeding
Voedingsmiddelen
Als je zelf een hondenvoer wilt gaan maken of meer wilt weten over wat de fabrikanten in hun hondenvoeding doen vind je hier een overzicht aan dierlijke, plantaardige en commerciële voedingsmiddelen.
- Dierlijke voedingsmiddelen:
Een hond is een carnivoor: een vleeseter. Maar wat eten carnivoren het eerst van hun vers gevangen prooi? Inderdaad: de maaginhoud. En aangezien carnivoren, herbivoren (planteneters) als prooi hebben bevat de maaginhoud van de prooi plantaardige stoffen. Pas nadat maag en overige organen van de prooi zijn opgegeten worden de spieren (de biefstuk), huid, haar en de botten verorberd. Met andere woorden: alleen vlees geven is niet voldoende. Je voert je hond dan te veel eiwitten en te kort aan vet, koolhydraten, jodium, ijzer, calcium, fosfor en andere nutriënten.
Vlees koken maakt de verteerbaarheid beter, maar enkele nutriënten gaan verloren in het water. Bouillon geven is dan goed, maar wel indikken met b.v. brood, anders passeert het te snel de darmwand. Voordeel van koken is dat je alle ziektekiemen vernietigd, zoals salmonella (paratyfus) en in geval van varkensvlees de virus die de ziekte van Aujeszky (pseudo hondsdolheid) veroorzaakt.
Vlees braden of bakken maakt juist dat de verteerbaarheid erop achteruit gaat.
Soorten vlees:
| biefstuk | duur, teveel eiwitten en te weinig andere nutriënten |
| rood kopvlees | goed, minder verteerbaar i.v.m. meer bindweefsel dan biefstuk |
| slachtafval van runderen | arm aan ijzer en te veel bindweefsel (slecht verteerbaar) |
| pens, net- en boek-maag | goed, mits "vuil" i.v.m. de aanwezige voorverteerde plantenresten en veel Vit. B. Stinkt alleen...!! |
| hart | goede kwaliteit voeder |
| long, milt en uier | minder goed |
| niertjes en lever | uitstekende kwaliteit, maar niet te veel voeren i.v.m. kwalijke stoffen |
| vet | heeft te weinig essentiële vetzuren, behalve varkensreuzel |
| rundervlees | voldoet prima |
| schapenvlees | voldoet prima |
| geitenvlees | voldoet prima |
| kalfsvlees | bevat te weinig mineralen |
| paardenvlees | goed, maar sommige honden krijgen een allergische reactie als rode en jeukerige huid |
| varkensvlees | wel een hoge BW, maar wordt niet veel toegepast i.v.m. ziekte van Aujeszky en allergiën voor varkensslachtafval |
| kippen | uitstekende eiwitbron, maar te kort aan andere nutriënten |
| 1-dags kuikens | zie kippen |
Andere dierlijke honden voedingsmiddelen:
Bloed: moet je wel koken, anders lust je hond het wellicht niet. Je moet het dan in een linnen zakje in kokend water doen anders koekt de pan helemaal aan. Bloed bevat veel ijzer.
Diermeel: Afgekeurde kadavers worden lange tijd verhit en vermalen tot diermeel. Door de verhitting is diermeel absoluut vrij van ziektekiemen. Diermeel in poedervorm passeert de maag-darm-wand te snel, vandaar dat het beter is het te vermengen met een ander voedingsmiddel.
Gedroogd vlees: Alle vitamines gaan verloren, omdat het vlees wordt gedroogd door of een te hoge temperatuur of een te lange conserveringstijd.
Beenderen en Kraakbeen: zachte botten, zoals kalfsbot en kraakbeen leveren veel calcium en fosfor en worden helemaal opgegeten. Harde botten zoals b.v. dijbeenkop van oudere runderen zijn goed om de tanden te reinigen en bij jonge honden wordt de pijn weggekauwd van tanden en kiezen die doorkomen. Varkens- en pluimvee-botten zijn véél te hard (80% kalk) en versplinteren, dus nooit geven..!!!
Beendermeel: is een uitstekende bron van calcium en fosfor. Als de hond dit niet lust, dan volstaat een fosforzure kalk.
Vis: is rijk aan eiwitten en heeft een hoge BW. Rauwe zoetwatervis en rauwe zoute haring eerst koken i.v.m. thiaminase dat Vit. B1 afbreekt.
Vismeel: zie diermeel
Melk en melkproducten: hebben een goede calcium-fosfor verhoudiing en zijn prima voedingsmiddelen. In geval van gewenning, vanaf de jeugd blijven geven, anders zal op oudere leeftijd de lactose laxerend gaan werken. Indien dit toch het geval is kun je over gaan op karnemelk en yogurt.
Melkpoeder: zie opmerking diermeel
Kaas: bevat veel eiwit en volle kaas bevat ook veel vet. NOOIT beschimmelde kaas geven of plastic korsten...!!!
Eieren: zijn de beste eiwitbron met de hoogste BW, t.w. 96!! Maar wel koken (of roerbakken) i.v.m. het Avidine dat Vit. H tegenwerkt en het anti-tripsine dat tripsine tegen werkt.
Gist: bakkersgist en biergist zit veel in hondenvoeding en bevat veel Vit. B-complex, Vit. D en Vit. E. Gedroogde gist geven, want verse verbruikt de vitamines zelf. Een klein beetje verse gist bevordert de groei van nuttige bacteriën in de dikke darm.
Levertraan: bevat veel Vit. A, D en E. Liever natuurlijke dan synthetische geven, dus die ook voor mensen geschikt is. Dosering: 1 eetlepel voor een hond van 20-25 kilo. Levertraan komt uit de lever van de Schelvis.
- Plantaardige voedingsmiddelen:
Plantaardige voedingsmiddelen zijn rijk aan koolhydraten, maar arm aan vetten en eiwitten, met uitzondering van:
* erwten, bonen en verhitte sojabonen = veel eiwitten
* noten = veel vet
Brood: bruinbrood bevat graan met een vliesje en de kiem (vit. B) en werkt een klein beetje laxerend. Witbrood bevat graan zonder vliesje en kiem en werkt juist verstoppend, zeker vers...!!
Rijst: liever zilvervliesrijst (zie brood) en de rijst wel koken.
Aardappelen: schillen en ontdoen van uitlopers (bevatten solatine en deze stof veroorzaakt darmkrampen). Daarna koken, stampen of pureren zodat het makkelijker verteerbaar is.
Erwten en Bonen: zijn een goede eiwitbron, maar hebben een lage BW . Liefst aanvullen met brood. Goed koken en fijn stampen voor de verteerbaarheid. Gekookte spercieboontjes geven de hond een gevuld gevoel en zijn dus prima te geven als je je hond aan de lijn wilt zetten (minder voer aangevuld met boontjes).
Graan en Meelsoorten: moet je eerst "ontsluiten" (koken), anders zijn ze niet verteerbaar. Pap is prima, maar blijft beperkt tot het menu van puppies en eventueel zieke, verzwakte honden die geen eetlust hebben, maar nog graag een bordje pap naar binnen willen werken. Bambix is dan beter dan Brinta; ook voor pups.
Vruchten: bevatten veel vitamines en mineralen, vooral zuidvruchten en tomaten zijn uitstekend. Bananen zijn voedzaam vanwege de hoge suikergehalte.
- Commerciële hondenvoeders:
Commerciële hondenvoeders zijn vaak kiemvrij, makkelijker houdbaar dan vers en makkelijker c.q. goedkoper voor de baas.
Droogvoer: bevat ongeveer 10% vocht en vaak weinig vet. Dit kun je zelf toevoegen door een beetje maiskiem-, zonnebloem- of soja-olie over het eten te doen.
a) hondenbrood, koekjes, biks en biscuit zijn uitstekende, volledige maaltijden.
b) pellets (samengeperste, grauwe brokken die op biks lijken) zijn een goede, complete voeding
c) diners (pellets met ontsloten maiskorrels). Hieraan moet vaak water worden toegevoegd. Diners zijn goede, complete voeders, maar pas op voor honden die aanleg hebben om te dik te worden.
Soft-Moist voer: bevat ongeveer 25-30% vocht. Het vocht is verbonden aan het eiwit om bederf te voorkomen. Het heeft een hoge verteerbaarheid en een hoge BW. Helaas zijn deze voeders vrij duur, maar prima voor oude (tandloze), zieke en jonge honden.
Blikvoer: bevat veel vocht, maar is een goede complete voer waar alles inzit (zelfs Vit. D!!). Fabrikanten geven vaak een percentage op en dit bekend dat je dit percentage mag vervangen voor b.v. vers vlees. Voorbeeld: hond mag 1000 Cal per dag hebben. Het percentage van de voeder is 20%, dan mag men 20% van die 1000 Cal geven d.m.v. ander voer zonder dat de hond iets te kort komt. Blikvoer is over het algemeen vrij duur, zeker als je meer dan 1 hond hebt of een grote zware hond hebt.
Meer weten over 'Voeding' ?
Stel je vraag in het honden forum
