Het topic begint met dat je heel graag een nestje van je labrador wilt. Op zich heel begrijpelijk, maar als je het alleen eenmalig wilt, om het eens mee te maken, dan zou ik het zelf helemaal niet doen. Ik zou het alleen doen als je echt een fokplan hebt. Als je bijvoorbeeld shows gelopen hebt met je teefje, gehoord hebt dat je teefje goed genoeg is, maar misschien wat kleine puntjes die nog verbeterd kunnen worden. Aan de hand van die puntjes zoek je er een reu bij. Je hebt dus een beeld voor ogen wat je met je nestje(s) bereiken wilt. Daarna ga je met de volgende generatie verder. Wat is een goede match voor de volgende generatie? Welke lijnen wil ik erin hebben? Ik vind het zelf bijvoorbeeld belangrijk dat kenners van het ras gelijk aan de hond kunnen zien en merken dat het er eentje van mij is. Omdat ik fok op een bepaald karakter / uiterlijk.
Ik zie om me heen heel veel mensen die het een keer mee willen maken. Als je test is daar op zich niks mis mee. Maar al die mensen die ik daarna spreek zeggen allemaal: het was leuk, maar we doen het nóóóóit meer! Dit omdat het toch erg tegen is gevallen. Zo veel werk, dat kan je je amper voorstellen. Daarnaast kan je teefje qua karakter erg veranderen. (Is bij ons ook gebeurd na het laatste nestje en niet in positieve zin!) En je loopt dus altijd risico's.
Dus persoonlijk, als je wilt fokken, zou ik dat alleen doen als je ook een toekomstplanning hebt, als je een doel voor ogen stelt wat je wilt zien in de nakomelingen van je hond. Anders is het heel veel gedoe, alleen voor een ervaring die je mee wilt maken en die niet eens altijd even leuk is.